Vodafone 4G çalışmalarını sürdürüyor

Vodafone 4G çalışmalarını sürdürüyor

4G hizmetini 18 ülkede sunan Vodafone, Türkiye'de de 4G hizmetine yönelik çalışmalarına devam ediyor.

A+A-

Dijital bağlantılı Türkiye hedefiyle yaptığı teknoloji yatırımları kapsamında 4G'ye ağırlık veren Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) aldığı izinler kapsamında gerçekleştirdiği 4G şebeke testlerine bir yenisini daha ekledi. 13 Nisan'da İstanbul Maslak'taki Vodafone Plaza'da noter huzurunda gerçekleştirilen veri yükleme (uplink) testinde, 1800 MHz ve 2600 MHz frekans bantları 4G ile birleştirilerek, tek test terminaliyle 4G veri yükleme yönünde ulaşılabilecek "en yüksek hız" olan 141.06 Mbps'lik hıza ulaşıldı.

Türkiye'de 4G veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini yapan "ilk operatör" olduğu ifade edilen Vodafone, Çin'den sonra dünyada ikinci kez veri yükleme ikili taşıyıcı birleştirme testini gerçekleştirdi.

Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından Huawei altyapısı üzerinde yapılan bu testle aynı zamanda LTE-FDD bantlarında dünyada ilk kez veri yükleme yönünde ikili taşıyıcı birleştirme başarıyla denendi. Vodafone'un veri yükleme testi, 4G teknolojisinin sadece veri indirme yönünde değil, veri yükleme yönünde de yüksek hızlarda servis verebileceğini göstermesi açısından önem taşıyor.

Yıldızlı: Türkiye'de 4G teknolojisine yön verenler arasında yer alıyoruz

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, Vodafone Türkiye olarak 4G hazırlıklarını ve testlerini aralıksız sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu amaçla son yaptığımız testlerde Türkiye'de ilk defa 800 MHz ve 900 MHz üzerinden 4G servisini veren operatör olmuştuk. 4G teknolojisi ile mevcut spektrum bantları birleştirilerek yüksek hızlara ulaşmak mümkün. Bu kapsamda yaptığımız testlerde Türkiye'de ilk defa 3 farklı bandı tek terminal ile birleştirerek 450.79 Mbps veri indirme (downlink) hızına ulaşmıştık. Şimdi de gerçekleştirdiğimiz bu son testle spektrum bantlarının aynı zamanda veri yükleme (uplink) yönünde birleşebileceğini ve bu sayede yüksek hızlara ulaşılabileceğini gösterdik. Veri yükleme yönünde 4G frekanslarının birleştirilmesi, özellikle resim ve video yüklemek isteyen sosyal medya kullanıcıları ile bulut (cloud) teknolojisini kullanan kurumsal firmaların yüksek hız ihtiyaçlarına cevap verebilecek."

Yıldızlı, nisan ayında gerçekleştirdikleri testlerle Vodafone olarak Türkiye'de ilk defa hem veri indirme hem de veri yükleme yönünde tek terminalle ulaşılabilecek en yüksek hızlara ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını aktararak, "Global pazarda 4G teknolojisinin geliştirilmesi çalışmalarına ilk başlayan operatörlerden biri olarak, Türkiye'de de 4G teknolojisine yön verenler arasında yer almayı ve abonelerimize ilk günden itibaren en iyi 4G hizmetini sunmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.