Y nesli Clinton'ı destekliyor

Y nesli Clinton'ı destekliyor

ABD'de Y nesli Trump'ı merhamet yoksunu görüyor, Clinton'ı destekliyor

A+A-

ABD'de Quinnipiac Üniversitesince yapılan ankete katılan, 'Y nesli' olarak nitelendirilen 18-35 yaş grubundaki seçmenlerin yarıdan fazlası, başkanlık seçiminde Demokrat Parti'nin adayı Hillary Clinton'u destekleyeceklerini belirtti.

Ülkede yapılan son anketlerden birine göre, birçoğu ilk defa oy kullanacak Y nesli gençler, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Donald Trump'ı merhamet yoksunu görüyor, liderlik yeteneği ve tecrübesini yetersiz buluyor. Quinnipiac Üniversitesi'nce bin 498 seçmenin katılımıyla 18 Ağustos-24 Ağustos'ta yapılan ankette Clinton'un oy oranı, Trump'ın yüzde 10 önünde çıktı. Ankete katılanların yüzde 22'sini oluşturan 18-35 yaş grubundaki Y nesli gençlerin yüzde 64'ü, oylarını Clinton'a vereceklerini ve yüzde 29'u da Trump'ı destekleyeceğini belirtti.

Gençlerin yüzde 78'i, Clinton'u başkan olarak yeterli bulurken, Trump'ı yeterli bulanların oranı ise yüzde 26'da kaldı, katılımcıların yüzde 70'i ise Trump'ı başkan olabilecek yeterlilikte bulmadı.

Oran olarak, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından 1946 ile 1964 yolları arasında doğan 'Baby boomers' neslini yakalayan 'Y nesli', ülkede seçimin kaderini belirlemede önemli siyasi güç olarak öne çıkıyor. Y nesli seçmenler, ülke genelinde yüzde 31'lik oy yüzdesine sahip bulunuyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.