Yabancılar geçen hafta da hisse sattı

Yabancılar geçen hafta da hisse sattı

Yabancı yatırımcılar önceki haftadan sonra geçen hafta da hisse senedi satmaya devam etti

A+A-

Yurt dışında yerleşik kişilerin 27 Mayıs itibarıyla portföyünde bulunan hisse senedi ve devlet iç borçlanma senetleri(DİBS) piyasa değeri artt. Merkez Bankası'nın haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, bir önceki hafta 42 milyar 311,2 milyon dolar olan hisse stok miktarı 43 milyar 541,6 milyon dolara, 34 milyar 277,7 milyon dolar olan DİBS stok miktarı ise 35 milyar 19,3 milyon dolara indi.

Aynı dönemde repo miktarı 4 milyar 152,5 milyon dolardan 4 milyar 61,4 milyon dolara, özel sektör tahvil ve bonoları ise 1 milyar 0,2 milyon dolardan, 952,6 milyon dolara geldi.

Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış olarak hesaplandığında hisse senedi değerinde 65,5 milyon dolar düşüş gerçekleşirken, DİBS değerinde 0,3 milyon dolar artış yaşandı. Repo değerinde 175,7 milyon dolar, özel sektör tahvil ve bonolarında ise 47,6 milyon dolar gerileme gözlendi.

Yabancı yatırımcıların Türk varlıklarından çıkışı azalarak devam ediyor

"Geçtiğimiz hafta yurtdışında yerleşiklerin hisse senedi ve iç borçlanma senetleri pozisyonlarından toplam 65 milyon dolar çıkış gerçekleşti. Toplamda Mayıs ayında yabancı yatırımcıların pozisyonlarında 459 milyon dolarlık azalma görüldü. Yabancı yatırımcıların hisse senedi pozisyonu, 20-27 Mayıs haftasında 66 milyon dolar azaldı. Mayıs ayında toplam 712 milyon dolarlık çıkış gerçekleşmiş oldu. Böylece yılbaşından beri hisse senedine net giriş 970 milyon dolara geriledi. Yabancı yatırımcıların DİBS pozisyonunda ise önemli bir değişim gözlenmedi."

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.