Yapı Kredi Yatırım, Tüpraş'ı portföyüne ekledi

Yapı Kredi Yatırım, Tüpraş'ı portföyüne ekledi

Yapı Kredi Yatırım, Tüpraş'ı 142 TL hedef fiyat ve 'AL' tavsiyesi ile model portföyüne ekledi .

A+A-

Yapı Kredi Yatırım'ın konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:
"Tüpraş'ı "Model Portföy"ümüze ekliyoruz. Kovid-19 salgını sonucu oluşan zayıf talep şartları Tüpraş'ın ürün karlılıkları üzerinde sert baskı oluşturmuştu. Aşı ile ilgili olumlu gelişmelerin artmasıyla ulaşımın tekrar canlanmasını ve mevsimselliğin ürün karlılıklarını desteklemesini bekliyoruz.

İran'ın nükleer anlaşmaya döneceğine yönelik olumlu gelişmelerin de şirket operasyonlarına ve hisse performansına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. İran ham petrolünün tekrar piyasaya girmesiyle ağır ham petrol fiyatları üzerindeki baskının hafiflemesini bekliyoruz.
Hatırlatmak gerekirse, ambargolar öncesinde Tüpraş ham petrol ihtiyacının yaklaşık %40'ını İran'dan temin ediyordu ve bu alımların ödeme şartlarının diğer seçeneklere göre daha cazip olması yüksek ihtimal. Hisse 2022 tahminlerimize göre 4x FD/VAFÖK ile işlem görüyor ve pandemiye yönelik olumlu haber akışları ışığında aşağı yönlü risklerin bu seviyelerden sınırlı olduğunu düşünüyoruz. Hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 142 TL ve önerimiz "AL"."
Analizin tamamı için:
https://www.ykyatirim.com.tr/mailing/5e83b6c9-8a70-4a79-abd4-7ef6054eea5c.pdf