Yargıtay, İş Finans'a verilen cezayı kaldırdı

Yargıtay, İş Finans'a verilen cezayı kaldırdı

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, MASAK'ın İş Finansal Kiralamaya verdiği idari para cezasına yönelik verdiği kararda, şirkete yasa ve yönetmeliklerde öngörülmeyen bir yaptırım uygulandığını tespit ederek, cezayı oy birliği ile kaldırdı.

A+A-

İş Finansal Kiralama’nın, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) tarafından uygulanan ve 2012 yılında ödenerek gider kaydedilen 2 milyon 997 bin 210 TL tutarındaki idari para cezası ile ilgili yaptığı başvuru sonucunda Yargıtay 7. Ceza Dairesi, şirkete yasa ve yönetmeliklerde öngörülmeyen bir yaptırım uygulandığını tespit ederek, cezanın kaldırılmasına oy birliği ile karar verdi.

İş Finansal Kiralama A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından şirkete uygulanan idari para cezasına yönelik Yargıtay Kararı hakkında yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada daha önce şirket tarafından yapılan açıklamalarda, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı tarafından İş Finansal Kiralama’ya uygulanan ve 2012 yılında ödenerek gider kaydedilen 2 milyon 997 bin 210 TL tutarındaki idari para cezasına ilişkin İstanbul 24. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararına itiraz edildiği ve yapılan itirazın İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından reddedildiğinin duyurulduğu vurgulandı.

Açıklamaya göre şirketin kanun yararına bozma istemi ile Adalet Bakanlığı'na yaptığı başvuru sonucunda, Yargıtay 7. Ceza Dairesi İş Finansal Kiralama’ya yasa ve yönetmeliklerde öngörülmeyen bir yaptırım uygulandığını tespit ederek cezanın kaldırılmasına oy birliği ile karar verdi. Ödenen ceza tutarının iade alınmasına ilişkin İş Finansal Kiralama tarafından gerekli başvurular yapılacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.