Yargıtay üyelerinden cübbeli protesto

Yargıtay üyelerinden cübbeli protesto

Yargıtay ve Danıştay üyeliklerinin düşürülmesine yönelik hazırlanan yasayı eleştiren bazı Yargıtay üyeleri konuyla ilgili basın açıklaması yaptı.

A+A-

Yargıtay ve Danıştay üyeliklerinin düşürülmesine yönelik hazırlanan yasayı eleştiren bazı Yargıtay üyeleri konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında, getirilmek istenen yasanın demokratik olmadığını belirten Yargıtay üyeleri, “Demokratik hukuk devletine aykırı bu yasa geri çekilmelidir” dedi.

Hükümetin ‘Danıştay ve Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu’ hakkında Yargıtay üyeleri sessizliklerini bozdu. Yargıtay binasının önünde cübbeleri ile gelen bazı Yargıtay üyeleri, Meclis’ten geçirilmek istenen yasayı eleştirdi. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Yargıtay üyeleri, getirilmek istenen yasanın demokratik hukuk devletine aykırı olduğunu belirtti.

Basının yoğun ilgi gösterdiği basın açıklamasını, Yargıtay üyeleri adına, Yargıtay 5. Hukuk Dairesi üyesi Salih Özaykut okudu. Saat 11:30 sıralarında Yargıtay binası önünde Özaykut, açıklamada "Yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı, Hakimlik teminatına ve demokratik hukuk devletine aykırı bu yasa geri çekilmelidir" denildi. YSK'nın tarafsızlığının kuşkulu hale geleceğinin altı çizilen açıklamada, tasarının hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmadığı belirtildi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.