Yarın veri takvimi yoğun

Yarın veri takvimi yoğun

İkon Menkul'ün akşam bülteninde yarın açıklanacak veriler ve olası etkileri ele alındı.

A+A-

İkon Menkul'ün bülteninde şöyle denildi: 

 

ABD Borsaları Pozitif Açıldı...
ABD Borsaları, Chicago FED Başkanı Evans'ın açıklamalarının etkisiyle pozitif açıldı. Rapor yazıldığı sırada; S&P 500 %0.02, NASDAQ %0.03, Dow Jones ise %0.08 pozitif seyrediyordu.
 

S&P 500 Futures Kontratına Teknik Açıdan Bakıldığında; Wall Street ABD’de Milli İnşaatçılar Birliği’nin (NAHB) Konut Piyasa Endeksi açıklanmadan önce dalgalı bir seyir izleyerek açılmıştı. Verinin beklenti altında açıklanmasıyla birlikte FED’in faiz artırımını yakın zamanda yapmayacağına yönelik görüşler ağırlık kazandı.

Teknik açıdan baktığımızda; SP500 Haziran Vadeli Kontratı’nın işlem gördüğü yatay kanalın üst bandını test ettiğini ve üst bandın çalışmasıyla gerilemeye başladığını görüyoruz. 2120 direnci altına çekilen kontratta karşılaşacağımız destekler 2108 ve 2094 seviyelerinde bulunuyor. 2120 direncinin kırılması halinde ise takip edeceğimiz ilk direnç 2130 seviyesinde bulunuyor. 2130 ana direnç seviyemiz ve bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlanırsa, alım iştahı artabilir. Böyle bir durumda sonraki direncimiz 2144 seviyesinde olacak.

Destek: 2108 – 2094 - 2084
Direnç: 2120 – 2130 - 2144

ABD Chicago FED Başkanı Açıklamalarda Bulundu...
TSİ 09:00'da ABD Chicago FED Başkanı Evans yaptığı açıklamada, "ABD ekonomisi zayıf ilk çeyrek ardından toparlanacak, ABD ekonomisinde doğal işsizlik oranı %5 düzeyinde, ekonomiye güvenilirse, Haziran'daki FOMC toplantısında bir faiz artışı dosyasının olabileceği öngörülebilir. Para politikasının normalleşme tartışmalarında 25 baz puandan daha farklı bir oran duymadım" ifadelerine yer verdi. Açıklamalar sırasında dolar, euro karşısında değer kazandı.

ABD’de 3 ve 6 Aylık Hazine Bonosu İhalesi Yapılacak...
TSİ 18:30'da ABD Hazine Bonosu İhalesi yapılacak. Geçtiğimiz hafta 3 aylık Hazine Bonosu Oranı %0.020 seviyesinde, 6 aylık Hazine Bonosu Oranı ise %0.085 düzeyinde gerçekleşmişti. Hazine Bonosu, 52 haftaya kadar vadesi olan, kamu borçlarını finanse etmek için kullanılan kurumsal ve bireysel yatırımcılara satılan menkul kıymettir.

ABD Konut Verileri Açıklanacak...
Yarın TSİ 15:30'da açıklanacak nisan ayına ilişkin ABD Yapı Ruhsatlarının 1.060M seviyesinde gelmesi bekleniyor. Bir önceki veri 1.042M düzeyinde gerçekleşmişti. Konut Başlangıçları verisinin ise 1.019M seviyesinde olması tahmin ediliyor. Veride bir önceki rakam 0.926M düzeyinde gerçekleşmişti. Verilerin beklenti üzerinde gelmesi durumunda dolar lehine işlemler gerçekleşebilir.

AVRUPA
Avrupa Borsaları Dalgalı Seyrediyor...
Avrupa borsaları, önemli ekonomik verinin olmadığı haftanın ilk işlem gününde dalgalı seyrediyor. Rapor yazıldığı sırada; CAC 40 %0.20 ekside, FTSE 100 %0.12 negatif, DAX30 ise %0.75 pozitif seyrediyordu.

İsviçre Perakende Satışlar Beklenti Altında Kaldı...
TSİ 10:15'de açıklanan mart ayına ilişkin İsviçre Perakende Satışlar verisi, %2.8 seviyesinde daraldı. Verinin %2.0 düzeyinde daralması bekleniyordu. Perakende seviyesindeki satışların değerini gösteren veri sonrası dolar, frank karşısında değer kazandı.

İtalya Ticaret Dengesi Fazla Verdi...
TSİ 11:00'da takip ettiğimiz mart ayına ilişkin İtalya Ticaret Dengesi 4.060 milyar euro fazla verdi. Verinin 2.500 milyar euro fazla vermesi bekleniyordu. İhracat ile ithalat arasındaki farkı gösteren veri sonrası euro, dolar karşısında değer kaybetti.

İngiltere ÜFE Oranlarını Takip Edeceğiz...
Yarın TSİ 11:30'da takip edeceğimiz nisan ayına ilişkin İngiltere Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE), aylık bazda %0.4 seviyesinde artış göstermesi bekleniyor. Bir önceki veride %0.2 düzeyinde artış görülmüştü. Üreticilerin, mal ve hizmet alımı sırasında karşılaştığı fiyatlardaki değişiklik oranını gösteren verinin, beklenti üzerinde artış göstermesi halinde sterlin lehine işlemler gerçekleşebilir.

Euro Bölgesi'nde Önemli Verileri İzleyeceğiz...
Yarın TSİ 12:00'da izleyeceğimiz mayıs ayına ilişkin Almanya ZEW Ekonomik Endeksi'nin 49.0 seviyesinde gelmesi bekleniyor. Aynı saatte izleyeceğimiz nisan ayına ilişkin Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) ise, yıllık bazda değişim beklenmezken, aylık bazda %0.2 seviyesinde artış bekleniyor. Verilerin beklenti altında kalması durumunda euroda değer kayıpları görülebilir.

ASYA
Asya Borsaları Dalgalı Seyretti...

Asya borsaları, Japonya'da Çekirdek Makine Siparişleri verisinin artış gösterdiği haftanın ilk işlem gününde dalgalı seyretti. Gün sonunda; Nıkkei %0.80 artıda 19.890, Shangai %0.58 aşağıda 4283, Hang Seng ise %0.83 negatif 27.591 seviyesinden kapattı.
USDJPY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak; Dolar endeksindeki güçlenme, USDJPY paritesinde etkisini devam ettiriyor. Japonya’dan Makine Siparişlerinin artmasına rağmen, Sanayi Üretimi verilerinin beklentiyi karşılayamamasıyla zayıflayan yen karşısında, dolar güç kazanmaya başladı. Londra seansının açılışıyla güç kazanmaya başlayan dolar endeksi, yükselişini New York seansında da sürdürüyor. Japonya Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı Para Politikası toplantısında parasal genişlemeyi devam ettireceği bekleniyor. 

USDJPY paritesini teknik olarak incelediğimiz zaman, 119.90/120.10 direncine doğru yükseliş oluştuğunu görmekteyiz. Direnci test eden paritede henüz bu seviye üzerinde kalıcılık oluşmadı ve fiyatlar hafif gerilemiş durumda. Orta vadede incelediğimiz zaman fiyat barlarının daralan kanal oluşturduğunu görüyoruz. Oluşan formasyonda kırılmanın yeterince yaklaştığını düşünmekteyiz. Olası bir kırılma ile aşağı yönlü oluşacak fiyatlamalarda kademeli olarak bir düşüş görüleceğini ve 115.60 seviyesinin hedeflenebileceğini belirtmek isteriz. Kısa vadede baktığımız zaman geri çekilmelerde 119.15 izleyeceğimiz ilk destek seviyemizdir. 118.50 ise kritik destek olarak  öne çıkmakta.

Destekler: 119.15 – 118.50 – 118.10
Dirençler: 119.90/120.10 – 120.60 – 121.10

Yeni Zelanda ÜFE Oranları Açıklanacak...
TSİ 01:45'te açıklanacak 1. Çeyreğe ilişkin Yeni Zelanda ÜFE'nin, %0.7 seviyesinde daralması bekleniyor. Bir önceki veride %0.4 düzeyinde daralma gerçekleşmişti. Verinin beklentiden daha fazla daralması halinde Yeni Zelanda Doları'nda değer kayıpları görülebilir.

Avustralya Merkez Bankası Toplantı Kayıtları Açıklanacak...
TSİ 04:30'da Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) 5 Mayıs'ta yaptığı Para Politikası Kurulu Toplantısına ait ayrıntılı kayıtlar açıklanacak. RBA 5 Mayıs’ta faiz oranını 25 baz puan düşürerek %2.00 seviyesinde kararlaştırmıştı. Kayıtların açıklandığı sırada Avustralya Doları paritelerinde dalgalanmanın artabileceğini belirtelim.

TÜRKİYE
Yurtiçi Piyasalar Artıda Kapattı...
Yurtiçi Piyasalar, Dolar kurundaki gevşemenin etkisyle günü artıda kapattı. Gün sonunda; BİST 100 Endeksi %1.20 pozitif 88651 puandan, VİOP30 Yakın Vade kontratı ise 925 puan primle 108.925 seviyesinden kapandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yurtiçi piyasaların kapalı olduğunu hatırlatır, siz değerli yatırımcılarımızın bayramını kutlarız. 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Açıklamalarda Bulundu...
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bugün yaptığı açıklamada, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) ne zaman, neyi yapacağının belli olmaması, bir yandan Avrupa Merkez Bankası'nın  (ECB) olanca gevşetici politikaları, EURUSD paritesini çok hızlı hareket ettiriyor, ifadelerine yer verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.