Yasadışı göçte yeni cephe hattı İtalya

Yasadışı göçte yeni cephe hattı İtalya

Türkiye ile yapılan anlaşma sonrası AB'ye göç akışı azaldı,yasadışı göçte yeni cephe hattı İtalya

A+A-

Frontex şefi Fabrice Leggeri, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile Ege Denizi üzerinden yasadışı göçü durdurmak için Nisan ayında anlaşmaya varmasından beri Avrupa’ya sığınmacı ve göçmen akımının azaldığını söyledi.

AB'nin sınırlarını korumakla yükümlü Frontex şefi Leggeri anlaşmaya, varılmasından bu yana her gün yüzlerce kişinin Libya'dan Akdeniz'i geçerek İtalya'ya gelmesi sonucu İtalya'nın göç konusunda Yunanistan'ın yerini alarak göç için yeni "cephe hattı" olduğunu söyledi.

Fransa'nın Europe-1 radyosuna konuşan Leggeri, "2016 yılının ilk altı ayında AB’ ye yasa dışı yollardan 360 bin sığınmacı geldi. Bu rakam geçen yılkinden daha yüksek fakat mülteci akışı Nisan ayından bu yana düşüyor" dedi.

Frontex kayıtlarına göre Avrupa'ya geçen yıl yasa dışı yollardan 1,5 milyon sığınmacı geldi. Ortadoğu, Kuzey Afrika ve diğer bölgelerde savaştan ve yoksulluktan kaçarak Yunanistan'a gelen bu mültecilerin önemli bir kısmı daha sonra kuzeydeki Almanya ve İsveç gibi ülkelere yöneldi.

Leggeri, Yunanistan'a artık günlük 50 mültecinin ulaştığını fakat İtalya'ya 750 mültecinin giriş yaptığını ve bu nedenle İtalya'nın yasadışı göçte "yeni cephe hattı" olduğunu belirtti.

Bir Frontex sözcüsü, finansal ve siyasi kazançlar karşılığında Ankara'nın yasadışı göçü durdurmayı kabul etmesi ve yılın başında Yunanistan ile Makedonya sınırının kapatılmasının, Avrupa'ya gelen sığınmacı sayısındaki düşüşün en önemli iki nedeni olduğunu belirtti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.