Yatırım fonları bankacılık sistemine destek verecek

Yatırım fonları bankacılık sistemine destek verecek

SPK açıkladığı ilke kararıyla para piyasası fonlarına, fonun en az yüzde 50'sini mevduat/katılma hesaplarında değerlendirme kuralı getirdi

A+A-

SPK açıkladığı ilke kararıyla para piyasası fonlarına, fonun en az yüzde 50'sini mevduat/katılma hesaplarında değerlendirme kuralı getirdi.

Çarşamba günkü SPK Bülteni'nde yer alan karara göre tek bir bankada değerlendirilebilecek tutar fon toplam değerinin yüzde 6'sını aşamayacak.

Bültende “Söz konusu fonlar tarafından ters repo işlemlerine ve Takasbank para piyasası ve yurtiçi organize para piyasası işlemlerine yapılan yatırımın toplam tutarı ise fon toplam değerinin yüzde 40’ını aşamaz.” dendi.

Uzmanlar, değişikliğin bankacılık sisteminde bozulan veya alarm veren bazı rasyoları (kredi/mevduat, takipteki krediler vb) düzeltmeye dönük bir adım olarak değerlendiriyor. Uygulamanın bankacılık sisteminde mevduatlara 10-15 milyar TL'lik bir kayma yaratabileceği bunun da kredi hacmini yukarı taşıyabileceği belirtiliyor

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.