Yatırıma 55, faize 50 milyar lira

Yatırıma 55, faize 50 milyar lira

2014'te bütçe 22.7 milyar TL açık verdi. Toplam yatırımlar 55.7 milyar lira faiz ödemeleri ise 49.9 milyar lira oldu

A+A-

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Makro Ekonomik Gelişmeler ve 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Gerçekleşmeleri" konulu basın toplantısında 2014 yılı bütçe gelişmelerini açıkladı.

Şimşek, geçen yıl bütçe giderlerinin 448,4 milyar TL; bütçe gelirlerinin 425,8 milyar TL; vergi gelirlerinin 352,4 milyar TL; faiz hariç bütçe giderlerinin 398,5 milyar TL olduğunu söyledi.

Geçen yıl bütçe açığının 22,7 milyar TL olduğunu belirten Şimşek, 55,7 milyar TL yatırım gerçekleştirdiklerine ise dikkat çekti. Şimşek 2014 özelleştirme gelirini ise 7,8 milyar TL olarak açıkladı. 

Maliye Bakanlığı da 2014 Aralık ayında bütçe açığının 11,3 milyar TL; faiz dışı açığın 9,9 milyar TL; geçen yılın tamamında faiz dışı fazlanın 27,2 milyar TL olduğunu açıkladı.

Gelir Vergisi Tasarısı seçim öncesi zor

Maliye Bakanı Şimşek, Gelir Vergisi Tasarısı'nın seçim öncesi çıkmasının zor olduğunu ifade etti.

Merkezi yönetim bütçe açığı/GSYH'nın geçen yıl muhtemelen yüzde 1,3'e düştüğünü belirten Şimşek, brüt kamu borç stoku/GSYH'nın da yüzde 33 civarına indiğini söyledi. 

Bakan Şimşek, "Seçim ekonomisi uygulamayacağız ve bütçe disiplinini devam ettireceğiz" dedi.

Büyüme beklentisi yüzde 4

Türkiye ekonomisinin 2014 yılında muhtemelen yüzde 3 civarında büyüdüğünü belirten Maliye Bakanı, bu yıl büyüme beklentilerinin daha olumlu olduğunu belirtti. Şimşek, "Bu sene rahat şekilde yüzde 4 civarında büyüme olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

'Enflasyonda hızlı düşüş sürecek'

Şimşek, enflasyonun 2015 yılında hızlı şekilde düşmeye devam edeceğini, enflasyonun rahat şekilde TCMB'nin öngördüğü yüzde 6,1 düzeyine ineceğini, yıl içinde bunun çok daha altını görebileceğini dile getirdi.

Cari açık yüzde 3-4 arasına inebilir

Cari açık konusunda ise Şimşek, "Cari açıkta henüz petroldeki düşüşün etkisini görmedik, petrol fiyatlrı bu seviyede kalırsa cari açık/GSYH yüzde 3-4 arasına inebilir" dedi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.