Yellen Kongre'de işgalin sonuçlarını değerlendirecek

Yellen Kongre'de işgalin sonuçlarını değerlendirecek

ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen Çarşamba günü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin küresel ekonomi için önemli sonuçları konusunda uyarıda bulunmayı planlıyor.

A+A-

New York Times'ın haberine göre ABD Hazine Bakanı Janet L. Yellen Çarşamba günü, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin küresel ekonomi için önemli sonuçları konusunda uyarıda bulunmayı planlıyor.

Çarşamba günü bir Meclis komitesinin önüne çıkacak olan Yellen'in yorumları, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, savaş sırasında Rus finans kurumları, hükümet yetkilileri ve devlete ait işletmelere yeni bir yaptırım turu duyurmaya hazırlanırken açıklanacak.

Hazırlanan konuşma metnine göre Yellen, Mali Hizmetler Komitesi'nde düzenlecek oturumda, "Rusya'nın eylemleri, kurallara dayalı, küresel düzene kabul edilemez bir hakaret teşkil ediyor ve Ukrayna'da ve ötesinde muazzam ekonomik yansımaları olacak" diyecek.

Yellen, Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya üzerinde uyguladığı ekonomik baskıyı merkez bankasına, finans kurumlarına ve liderlerine yönelik yaptırımlar yoluyla hafifletmeye niyeti olmadığını açıkça belirtecek. Yellen, dünya ekonomisinin yarısından fazlasının Rusya'ya yaptırım uygulamak için birleştiğini ve Biden yönetiminin Rusya'nın Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu aracılığıyla sağlanan finansmandan yararlanmamasını sağlamak için çalıştığını vurgulamayı planlıyor.

Yellen ayrıca, Ukrayna'daki savaşın, buğday ihracatındaki aksamaların ortasında küresel gıda fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu ve bu etkinin özellikle yoksul ülkeler için sorunlu olduğunu vurgulamayı planlıyor. Ayrıca, Rusya'nın eylemlerinin, dünyanın petrol ve gaz için bu tür ülkelere bağımlı olmaması için enerji bağımsızlığına yatırım yapılması gerektiğini hatırlattığını belirtecek.

Yellen, “Tek bir yakıt kaynağına veya tek bir ticaret ortağına güvenmekten kaynaklanan kırılganlığa tanık oluyoruz, bu yüzden enerji kaynaklarını ve tedarikçilerini çeşitlendirmek zorunlu” diyor.

Yellen, düşük gelirli ülkelerin borç yüklerini ele almak için yardıma ihtiyaç duymaya devam ettiğini ve gelişmekte olan ülkelere aşı dağıtımını iyileştirmeleri için uluslararası finans kuruluşlarına çağrıda bulunmayı planlıyor.