Yeni başbakan Ahmet Davutoğlu

Yeni başbakan Ahmet Davutoğlu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından boşalacak AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna oturacak isim Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından boşalacak AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuğuna oturacak isim Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

27 Ağustos’ta yapılacak AK Parti’nin 1’inci Olağanüstü Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa aday olacak isim Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 26 Şubat 1959’da Konya’da doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Davutoğlu, 1983–19984 eğitim öğretim yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Ekonomi bölümlerinden mezun oldu. Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde de doktorasını yaptı. 1990 yılında, Malezya International Islamic University’de yardımcı doçent unvanı ile çalışmaya başlayan Davutoğlu, üniversitenin Siyaset Bilimi bölümünü kurdu ve 1993 yılına kadar bu bölümün başkanlığını yürüttü. 1993 yılında Doçentlik unvanını alan Davutoğlu, 1995–1999 yılları arasında Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Davutoğlu, 1999–2004 yılları arasında Profesör unvanı ile Beykent Üniversitesinde, üniversite yönetim kurulu üyeliği, senato üyeliği ve uluslararası İlişkiler bölümü başkanlığının yanısıra, Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde de misafir öğretim üyeliği yaptı.

1998–2002 yıllarında, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Harp Akademilerinde misafir öğretim üyesi olarak ders veren Davutoğlu’nun dış politika konusunda Türkçe ve İngilizce kaleme aldığı çok sayıda eseri bulunmakta. Davutoğlu’nun eserleri ayrıca Japonca, Portekizce, Rusça, Arapça, Farsça ve Arnavutça başta olmak üzere çeşitli dillere de çevrildi.

GÜL’ÜN BAŞBAKAN OLDUĞU HÜKÜMETTE BAŞBAKAN BAŞMÜŞAVİRLİĞİ YAPTI-

3 Kasım 2002 yılında yapılan genel seçimlerin ardından 58. Cumhuriyet Hükümeti döneminde, Başbakan Başmüşavirliği ve Büyükelçilik görevine atanan Davutoğlu, 59. ve 60. Cumhuriyet Hükümetleri döneminde de bu görevlerini sürdürdü. Davutoğlu, 1 Mayıs 2009 tarihinde 60’ncı T.C. Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olarak atandı.
Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından AK Parti’nin 27 Ağustos’ta yapılacak Kongresinde Genel Başkan adayı olacak.
Davutoğlu, Başbakan Erdoğan’ın Gül’den cumhurbaşkanlığı görevini devralmasının ardından Erdoğan tarafından, 29 Ağustos’ta 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini kurmakla görevlendirilecek.

AK PARTİ HÜKÜMETLERİNİN 3. BAŞBAKANI, AK PARTİ’NİN 2. GENEL BAŞKANI OLACAK-

Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi yasaklı olması nedeniyle milletvekili seçilemediği 2002 seçimlerinde Abdullah Gül’ün Başbakan olarak 58. Hükümeti kurması, ardından Erdoğan’ın milletvekili seçilmesi ile kurulan AK Parti’nin 59, 60, 61. Hükümetlerinin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan olmuştu. Davutoğlu ise Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre, AK Parti hükümetlerinin başına geçecek 3. isim olacak.
Davutoğlu ayrıca 27 Ağustos’ta yapılacak AK Parti kongresiyle 14 Ağustos 2001’de kurulan partinin Erdoğan’dan sonra 2. genel başkanı olacak. Davutoğlu, Türkiye’nin 26. Başbakanı olacak.
Evli ve dört çocuk babası olan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu İngilizce, Almanca ve Arapça biliyor.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.