Yeni bir renk bulundu

Yeni bir renk bulundu

ABD merkezli University Of Oregon araştırmacıları elektronik bir uygulama içerisinde inorganikleri karıştırarak eşine daha önce rastlanmayan yeni bir renk meydana getirdi

A+A-

İnsan gözü 3 ana renk, 3 ara renk olmak üzere toplamda 6 adet rengi algılayabilse de, dünya üzerinde 16 milyon civarında renk olduğu biliniyor.

İnsanlar dünya üzerinde artık keşfedilecek rengin kalmadığını düşünse de, bilim henüz her şeyin ortaya çıkmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

ABD merkezli University Of Oregon araştırmacılarından Mas Subramanianadlı kimyager, elektronik bir uygulama içerisinde inorganikleri karıştırdığı esnada, dünya tarihinde eşine daha önce rastlanmayan yeni bir renk meydana getirdi.

r2-001.jpg

Mavinin bir tonu olarak gözüken rengin adı, içerisinde bulunan itriyum,indiyum ve manganez elementlerinden esinlenerek "YlnMn" olarak konuldu.

Söz konusu rengin, araştırmacıların siyah manganez oksit ve itriyum-indiyum elementlerini karıştırarak 1200 derecede ısıtması ile ortaya çıktığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, üç elementin karışımı ile olan rengin su ve yağ konusunda hassas olmamasından, buna karşın son derece uzun ömürlü olmasından kaynaklı, rengin sanat başta olmak üzere birçok alanda kullanılabileceğini belirtiyorlar.

r3-001.jpg

Araştırmacıların ifade ettikleri bir diğer husus ise rengin teknolojiye yapacağı katkı konusunda.

Araştırmacılar YlnMn rengine yöneltilen kızılötesi ışınları yansıtması nedeniyle, belirgin bir enerji verimliliğini sağlayacağının altını çiziyorlar.

Madde günümüz itibariyle Harvard Sanat Müzesi'ndeki Forbes Pigment Koleksiyonu'nda sergileniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.