Yıldırım: Başkanlık sistemini getireceğiz

Yıldırım: Başkanlık sistemini getireceğiz

Başbakan Binali Yıldırım, AKP'nin başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik teklifini mutlaka Meclis'e getireceklerini söyledi

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım, AKP'nin başkanlık sistemini de içeren anayasa değişiklik teklifini mutlaka Meclis'e getireceklerini, bunu gerçekleştirememeleri durumunda kararı milletin vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP Türkiye'de yönetim şeklinin başkanlık sistemine dönüştürülmesi yönünde bir anayasa değişikliği yapılmasını savunurken, AKP başkanlık sistemini de içeren yeni anayasa teklifini bu ay içerisinde Meclis'e sevk edebileceğini duyurmuştu.

Yıldırım AKP İl Başkanları Toplantısı'ndaki konuşmasında yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili olarak "Anayasa ne söylerse söylesin cumhurbaşkanımızın fiili olarak sorumluluğu doğmuştur. Fiili durumla anayasa uyumlu hale gelmelidir. Ak Parti olarak anayasa teklifimizi mutlaka Meclis'e getireceğiz" diye konuştu.

AKP'nin bir anayasa değişikliğini referanduma taşıyabilmesi için Meclis'te 14 sandalyeye daha ihtiyacı bulunuyor.

Parlamento'daki muhalefet partileri başkanlık sistemini de içeren bir anayasa değişiklik teklifine destek vermeyeceklerini duyurmuşlardı.

Yıldırım, başkanlık sistemiyle ilgili değişikliği referanduma taşıyacak oyu Meclis'te elde edememeleri ihtimaliyle ilgili de, "Diyelim ki olmadı, o zaman da adres belli, kararı millet verecek. Siyasetin çözüm üretemediği yerde çare sandıktır " diye konuştu.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.