YSK'dan AKP'nin kaçakçı adayına ret

YSK'dan AKP'nin kaçakçı adayına ret

Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti’nin Mardin'den 2'inci sırada milletvekili adayı ilan ettiği Süleyman Bölünmez'in adaylığını 'akaryakıt kaçakçısı' diye iptal etti.

A+A-

AKP Mardin 2. sıradan Süleyman Bölünmez’i aday göstermişti. YSK, Süleyman Bölünmez hakkında, akaryakıt kaçakçılığından verilen hapis cezasının Yargıtay tarafından onandığının anlaşılması üzerine Bölünmez’in adaylığını reddetti. AKP yönetimi bunun üzerine Bölünmez’in kızı Ceyda Bölünmez’i aday yapma kararı aldı.
 

Eşim dedi sevgilisi çıktı

Ankara’daki bir sinema salonunda silahlı saldırıya da uğrayan Bölünmez olay sırasında yanında olan kadını “Eşim” diye tanıtmış ancak kadın sevgilisi çıkmıştı.

Süleyman Bölünmez, 2002 seçimlerinde Mardin’den bağımsız milletvekili seçildi. Vekil seçilmeden 1 yıl önce Antalya’da yapılan akaryakıt kaçaklığı operasyonu (Fırtına operasyonu) adı karıştı. 100 milyonluk akaryakıt kaçakçılığı iddiasından tutuklandı. 7 ay cezaevinde kaldı. Tahliye olunca, milletvekili adayı oldu ve seçildi. Dokunulmazlığı elde edince dosya rafa kaldırıldı. Vekilliği sona erince 4 yıla mahkum oldu cezası da onandı.

Listeye girdi, istifa etti

2007 seçimleri öncesinde de AKP’den başvuru yaptı. Parti içinde sıkıntı yaşandı, Mardin teşkilatı ve milletvekilleri Bölümez’e karşı çıktı. Araya ‘hatırlı kişileri’ soktu, “YSK’ya verdiğiniz ilk listede olayım, sonra istifa edeyim” dedi. AKP öneriyi kabul etti, Bölünmez de sözünü yerine getirdi. Listede olmasına rağmen sonra istifa etti.

Süleyman Bölünmez, akaryakıt sektöründe 433 istasyonu bulunan M Oil’in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütüyor. Bölünmez, iki ay önce twitter hesabından “İntikam almayı sevmem ama ödeşmek adettendir. Ödeşme günüm çok yakın dostlar” demişti.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.