Yunanistan alacaklılarından borç affı istiyor

Yunanistan alacaklılarından borç affı istiyor

Yunanistan alacaklılarından borç affı talep etti

A+A-

Deutsche Welle Türkçe internet sitesinde, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın yeniden, ülkesinin borç stokunun azaltılmasını ve Almanya tarafından dikte edildiğini belirttiği tasarruf politikasının gevşetilmesini talep ettiği haberi yeraldı.

Tsipras Atina'da yayımlanan 'Realnews' adlı Pazar gazetesine verdiği demeçte, Avrupa'nın güneyinde işsizlik rekor
düzeye çıkmışken Berlin'in bir çeşit Avrupa tasarruf kasası gibi davranıp bütçesinin aşırı fazla vermesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Böyle devam ettiği takdirde Avrupa'daki seçim ve halkoylamalarında tatsız sonuçlar
alınacağını belirten Yunanistan Başbakanı Tsipras, tasarruf baskısının Avrupa Birliği'ni dağılmanın eşiğine getireceğini söyledi. Tsipras işsizlikle mücadele için kuzey ülkelerinin güneydeki ortaklarına mali yardım yapması gerektiğini ifade etti.
   
 Aleksis Tsipras Almanya'ya olan İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma tazminat taleplerinden vazgeçemeyeceklerini de dile getirdi. "Bu ülkemizin şeref meselesidir" diyen Başbakan Tsipras, Yunanistan'ın taleplerinden vazgeçmediğini vurguladı. Yunanistan Almanya'dan 269 ila 332 milyar Euro savaş tazminatı talep etmişti. Bu rakam savaş suçları ve savaş tahribatı ile Yunanistan'dan savaş sırasında zorla alınan borç tahvilini kapsıyor. Almanya Hükümeti ise tazminat taleplerinin hukuken geçerli olmadığını savunuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.