Yunanistan binlerce mülteciyi Türkiye'ye gönderecek

Yunanistan binlerce mülteciyi Türkiye'ye gönderecek

Yunanistan önümüzdeki haftalarda binlerce mülteciyi Türkiye'ye geri göndermek istiyor

A+A-

Yunanistan Göç Bakanı Yannis Mouzalas, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında yapılan göçmen anlaşması kapsamında ülkesinin Türkiye'ye geri gönderdiği mültecilerin sayısını önümüzdeki haftalarda ciddi oranda artırmak istediğini söyledi.

Yunanistan bugüne kadar Türkiye'ye 468 mülteciyi iade ettiğini ve bunlardan hiçbirinin sığınma başvurusunda bulunmadığını açıkladı. Türkiye'ye geri gönderilen mültecilerden sadece ikisi bu duruma itiraz ederek Yunanistan'da dava açtı.

Yunan adalarında şu anda yaklaşık 8,400 göçmen bulunduğu ve neredeyse tamamının da sığınma başvurusunda bulunmayı düşündüğü belirtiliyor.

Mouzalas, Türkiye üzerinden Ege'yi geçerek Yunan adalarına giden göçmenlerden sığınma başvurusu için gerekli niteliklere sahip olmayan binlercesini önümüzdeki haftalarda geri göndermek istediklerini söyledi.

"Önümüzdeki bir buçuk ay içerisinde adalardan ayrılması gerekenler ayrılmaz ise bu bir başarısızlık olur" diyen Mouzalas, adalardan ayrılması gerekenlerin sayısı sorulduğunda ise mevcut göçmenlerin "yarısından fazlası" olduğunu ifade etti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.