Yunanistan 'hayır' dedi

Yunanistan 'hayır' dedi

Yunanistan'da düzenlenen halk oylamasında halkın büyük bir çoğunluğu kreditörlerin ülkeye yönelik ek yardım için öne sürdükleri koşullara hayır dedi

A+A-

Yunanistan'da düzenlenen halk oylamasında halkın büyük bir çoğunluğu kreditörlerin ülkeye yönelik ek yardım için öne sürdükleri koşullara hayır dedi. Oylama sonucunun Yunanistan ve Avrupa arasındaki farkları artırması ve ülkeyi iflasa ve eurodan çıkmaya zorlaması endişeleri yaşanıyor.

Pazar gün yapılan Oylamada Yunan halkının yüzde 61'inden daha fazlası tasarruf önlemlerine ve Avrupa ve IMF tarafından istenilen diğer reformlara hayır dediler. Çıkan sonuç Atina'da ve diğer Yunan şehirlerinden geceden itibaren uzun süren kutlamalara neden oldu.

Yunanistan kreditörlerin emekli maaşlarında kesinti, KDV'nin artırılması ve benzer tasarruf önlemlerine karşı bir kez daha sesini yükseltimiş oldu. Atina hükümeti artık kreditörlere daha iyi bir kurtarma paketi için yani daha az acı verici mali önlemler ve daha fazla borç yapılandırması içinbastırabilecek.

Tsipras, oylama sonuçlarına ilişkin olarak TV'de yaptığı açıklamasında, "Oy kullananların bana verdikleri görevin Avrupa ile kavga etmek değil, sürdürülebilir bir anlaşmaya varmak için görüşmelerdeki gücümüzü artırma görevi olduğunun son derece farkındayım" dedi.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.