Yunanistan mali destek istedi

Yunanistan mali destek istedi

Yunanistan Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan 29,1 milyar Euro'luk mali destek talep etti.

A+A-

Yunanistan'ın yeni bir 'mali destek programı' için Avrupa İstikrar Mekanizması'na yaptığı başvuruyu görüşen Eurogroup, çalışmalarına yarın sabah devam edecek. Atina, 2017'ye kadar sürecek 29,1 milyar Euro'luk yeni bir program ile mevcut programın kısa süreli uzatılması talebinde bulundu.

Yunanistan'ın ekonomik destek programının bu gece yarısı tamamlanması öncesi Atina, 2 yıl sürecek yeni bir program ile teknik anlamda iflas olmaması için mevcut programın kısa süreli uzatılması önerisini Eurogroup'a iletti. Yeni önerileri görüşmek için olağanüstü toplanan Eurogroup, kısa bir süre önce çalışmalarını tamamladı. Eurogroup, yarın sabah yeniden toplanacak ve Atina'nın taleplerini incelemeyi sürdürecek.

Başbakan Aleksis Çipras'ın imzasını taşıyan 2 sayfalık metne göre Atina, 2 yıl süreli yeni anlaşma önerisinde toplam 29,1 milyar Euro'luk iç ihtiyaçlar ile dış borçların finanse edilmesini istedi. Buna paralel sürdürülebilir borç sorununa çözüm bulunması da talep ediliyor. 

AB Yanlıları gösteri yaptı 

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yağmura rağmen toplanan 20 binden fazla Avrupa yanlıları, pazar günü yapılacak referandumda 'evet' denilmesini istedi.

Pazar günü yapılacak referandumda kreditörler ile anlaşmaya 'evet' diyecek Yunanlılar, başkentteki Sintagma Meydanı'nda büyük bir gösteri düzenledi. Ellerinde Yunan bayrakları ile "referandumda evet diyoruz", "Avrupa'da kalıyoruz" yazılı afişler açan göstericiler, "Çipras istifa", "Ödlek başbakan" ve "Anlaşma hemen şimdi" sloganları attı.

Sakin geçen gösteride iktidar partisi Syriza milletvekillerinin Meclis binasından çıktıkları sırada ise kısa süreli gerginlik yaşandı. Göstericiler, milletvekillerini istifaya davet etti. Bu arada Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris de gösteriye katılarak referandumda 'evet' denilmesi çağrısı yaptı. Yunanistan Belediyeler Birliği de yaptığı açıklamada 'evet'e destek verdiklerini duyurdu.

"Avrupa'da kalıyoruz" sloganı eşliğinde Larisa ve Yanya şehirlerinde de gösteriler düzenledi. Dün de yine aynı meydanda 'hayır' yanlılarının düzenlediği büyük bir gösteri yapılmıştı.

Öte yandan, Yunanistan'ın yeni bir program ve destek talebinde bulunması üzerine referandumda sorulacak sorunun anlamsız kalması üzerine hükümetin referandumu iptal etme olasılığını değerlendirdiği iddia edildi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.