Yunanistan Parlamentosu, Makedonya'nın yeni ismini onayladı

Yunanistan Parlamentosu, Makedonya'nın yeni ismini onayladı

Yunanistan Parlamentosu, resmi adı "Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya" olan komşu ülkenin adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayı onayladı.

A+A-

Yunanistan Parlamentosu, resmi adı "Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya" olan komşu ülkenin adının "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti" olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayı onayladı. 300 üyeli Parlamento'da 153 milletvekili anlaşmaya onay verirken, 146 vekil ise ret oyu kullandı.

Atina ve Üsküp arasındaki 27 yıllık isim ihtilafını gideren ve "Prespes Anlaşması" olarak tanımlanan anlaşmaya, iktidardaki radikal sol SYRİZA'nın 145 milletvekili ile partilerinden ihraç edilen 8 bağımsız milletvekili "Evet" oyu verdi.

Başbakan Aleksis Çipras, anlaşmanın Parlamento tarafından onaylanmasını "Yunanistan için tarihi bir gün olduğunu" söyledi.

Aleksis Çipras, anlaşmanın onaylanması ile ülkelerinin sınırları içinde bulunan antik Yunan medeniyetindeki "Helen Makedonya'sının" güvence altına alındığını söyledi.

Çipras, "Kuzey Makedonya Cumhuriyeti"nin Yunanistan'ın müttefiki olduğuna dikkat çekti.

Anlaşmanın Yunanistan Parlamentosu'nda onaylanması AB tarafından memnuniyetle karşılanırken, Üsküp yönetimi de Çipras'a tebrik mesajı gönderdi. Mesajda, "Halklarımız büyük bir zafere imza atmıştır" denildi.

Ana muhalefetteki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP), ile Komunist Parti (KKE), sosyalistlerin Değişim Hareketi (KİNAL), milliyetçi Bağımsız Helenler (ANEL) ve aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi ise anlaşmaya ret oyu verdi.

Miçotakis: Gerekirse AB üyeliğini veto ederiz

Anlaşmanın Yunan Parlamentosu tarafından da onaylanmasından sonra, yaklaşık 3 milyon nüfuslu Makedonya Cumhuriyeti'nin yeni adıyla NATO ve AB üyeliğinin de yolu açılmış oldu.

Ancak anlaşmaya şiddetle karşı çıkan ana muhalefet YDP lideri Kiryakos Miçotakis, Makedonya Cumhuriyetine "Makedon kimliği" ve "Makedon dili" hakkını tanıyan bu anlaşmanın Yunan ulusal çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iktidara geldiklerinde anlaşmanın olumsuzlarını gidermek amacıyla eliden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

YDP lideri gerekirse bu ülkenin AB üyeliğine veto hakkını kullanma hakkını saklı tutacağını açıkladı.

Miçotakis ve anlaşmaya karşı çıkanlar; bir yandan Makedonya Cumhuriyeti'nin "Makedonya" adını kullanarak antik Yunan medeniyetini ve tarihini tahrif etmekle sutluyor. Diğer yandan bu anlaşmayı hazırlayan ve onaylayan Aleksis Çipras hükümetinin Yunan ulusal çıkarlarına zarar verdiğinden söz ediyorlar.

Yunanistan ile yaşanan kriz, ülkenin Yugoslavya'dan ayrılarak 1992'de "Makedonya" ismi altında bağımsızlığını ilan etmesiyle başladı.

Atina, tarihi ve kültürü ile eş tuttuğu Makedonya isminin kullanılmasına şiddetle karşı çıktı.

27 yıldır Yunanistan hükümetleri, Üsküp yönetiminin ülke adı olarak Makedonya'da ısrarcı olmasının agresif bir dış politika olduğunu savunuyordu.

20 Haziran'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Makedonya Başbakanı Zoran Zaev'in anlaşma imzalamasının ardından, Makedonya 30 Eylül'de referanduma gitti. Referanduma katılım yüzde 40'a bile ulaşmasa da, katılımcıların yaklaşık yüzde 90'ı anlaşmayı destekledi.

Ardından 20 Ekim 2018'de ve 11 Ocak 2019'da Makedonya Parlamentosu'na getirilen anlaşma, Üsküp'te iki aşamalı oylamayı geçmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.