Yunanistan stres testinden memnun

Yunanistan stres testinden memnun

Yunanistan Başbakanı Samaras: “Yunan bankalarının test sonuçları her türlü beklentinin üzerinde çıktı”

A+A-

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), Avro Bölgesi'ndeki bankalar için yaptığı dayanıklılık testinin (stress tests) Yunan bankalarıyla ilgili sonuçlarından memnuniyet duyduğunu belirtti.

Samaras yaptığı yazılı açıklamada, Yunan bankalarıyla ilgili test sonuçlarının her türlü beklentinin üzerinde çıktığını ifade ederek, "Artık adım adım, sabit temeller üzerine basarak krizden çıkıyoruz. Böylelikle gururlu ve ekonomik açıdan güçlü, sosyal adaletli yeni bir Yunanistan oluşuyor. Bu süreci kimsenin engellemesine izin veremeyiz” dedi.

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ise Yunan bankalarıyla ilgili sonuçların, ülkenin memorandumlardan (yardım anlaşmaları) güvenli şekilde çıkmasına yönelik bir adım oluşturduğunu savundu. Venizelos, kurumsal olarak ulusal ekonominin parçası olan bankaların hisselerinin büyük oranda devlete ait olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, olumlu sonuçların 2011-2014 yılları arasında alınan tedbirler sonucunda elde edildiğini kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası’nın Avro Bölgesi'nde 130 bankayla ilgili yaptığı değerlendirmede, 25 banka ana sermayeleri gelecek bir krizi kaldırmaya yeterli bulunmamıştı. Yunan Alpha Bank sınavı başarıyla geçen bankalar listesinde yer alırken, Eurobank, National Bank of Greece ve Pireos Bank’ın sakıncalı bankalar arasında bulunduğu bildirilmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.