Yunanistan'a yine "Hayır"

Yunanistan'a yine "Hayır"

Tsipras'ın bütçe kesintileri ve politika reformları içeneren yeni tsarısı Avrupalı yetkililer trarafından yeni bir kurtarma görüşmesinin başlaması için yetersiz

A+A-

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın bütçe kesintileri ve politika reformları içeneren yeni tsarısı Avrupalı yetkililer trarafından yeni bir kurtarma görüşmesinin başlaması için yetersiz bulundu ve bir kenara itildi.

Yetkililer Salı gecesi Yunanistan'ın kreditörlerinin temsicilerine sunulan tasarının kreditörlerin taleplerinin gerisinde kaldığını ifade ettiler.  Yunanistan Salı günü IMF'ye olan 1.55 milyar euro tutarındaki borcunda temerrüt yaşamıştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkezl soğuk bir cevap verdi ve Berlin'in önceki sıkı duruşunu koruyacağıne ve savaşa hazır olduğuna işaret etti. Merkel ve diğer üst düzey yetkililer Almanya'nın yeni bir kurtarma başvurusunu ancak ve ancak, Yunanistan'ın pazar günü yapacağı referandumun sonuçlanmasının ardından görüşebleceğini belirtmişlerdi.  

Eurogroup'tan Tsipras'a: Kredi anlaşması referandum sonuçlarına bağlı

Euro Bölgesi Maliye Bakanları dün Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'a yeni bir kurtarma kredisine yönelik talebini ancak Yunanistan'da yapılacak olan referandumun ardından değerlendirmeye alacaklarını bildirdiler.

Eurogroup'un başkanlığını yürüten Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Tsipras'a gönderdiği mektubunda
"ESM'ye yapmış olduğunuz finansal istikrar desteği başvurunuz  yalnızca Pazar günü düzenlenecek olan referandumun sonuçlanmasının ardından ve referandumda çıkacak sonuca göre değerlendirmeye alınacak" ifadelerini kullandı.
 
IMF/Lagarde: Yunanistan borç yapılandırmasından önce reformları gerçekleştirmeli

Uluslararası Para Fonu IMF'nin Başkanı dün yaptığı açıklamada Avrupalı kreditörlerin ülkeyi borçları konusunda rahatlatabilmesi için öncelikle Yunanitan'ın ekonomisinde gereken reformları yerine getirmesi gerektiğini ifade ettiler.

Gazetecilerin Atina açısından, euro bölgesi hükümetlerinin ülkeye borçları konusunda bir rahatlama sağlaması mı yoksa Atina yönetiminin reformlara olan bağlılığı mı önemli yönündeki sorusu üzerine Christine Lagarde "İçinde bulunduğumuz durumda benim bakış açıma göre öncelikle reformlar yerine getirilmeli ve bunun arkasından diğer tarafın gereken dengeyi sağlayacak adımları atması gelmeli" ifadelerini kullandı.  

Yunan hükümeti Pazartesi günü kreditörlerle anlaşmayı hedefliyor

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, dün yaptığı açıklamada Yunan hükümetinin krditörlerle, Pazar günü kreditörlerin sunduğu tasarıya yönelik referandumun müspet ya da menfi sonuçlanmasının ardından Pazartesi günü anlaşmaya varmayı hedeflediğini dile getirdi.

Yunanistan devlet televizyonunda konuşan Varoufakis, Atina'nın zorlu koşulları kabul etmeye hazır olduğunu ancak bunun için Yunanistan'ın borçlarının sürdürülebilirliğinin garantiye alınması gerektiği ifade edildi.
 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.