Yunanistan'da ipi Syriza göğüsledi

Yunanistan'da ipi Syriza göğüsledi

Uluslararası piyasaların da sonucunu merakla beklediği Yunanistan'daki seçimi açık ara Syriza Partisi kazandı

A+A-

Erken genel seçimlerin sandık çıkışı sonuçlarına göre, Radikal Sol İttifak (SYRIZA) büyük farkla önde gidiyor. Yunanistan'ın seçim çıkışı sandık anketlerine göre SYRIZA'nın oy oranı yüzde 36-39, Yeni Demokrasi Partisi'nin oy oranı yüzde 23-27 arasında olarak açıklandı

Yunanistan'daki seçim Euro Bölgesi için de kritik önem taşıyor. Seçimde en yakın rakibine 12-13 puan fark atması beklenen Syriza'nın politikalarından Avrupa Birliği oldukça rahatsız. Bu Syriza'nın tek başına hükümeti kurup kuramayacağının belli olması ile piyasalarda sert hareketlerin yaşanmasına kaçınılmaz olarak bakılıyor

Syriza, hükümet kuracak kadar oy alıp, seçimleri kazanması durumunda, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'den oluşan ve Yunanistan'a ekonomisini canlandırması için kredi veren Troyka'nın, kredi karşılığında ülkeden talep ettiği kemer sıkma önlemlerine ilk günden karşı çıkacağını açıklamıştı.

Bu iddia üzerine Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasından endişe ediliyor. Yunan seçim sistemi, ülke genelinde belli bir oy oranını aştığı takdirde, az farkla da olsa yarışı önde bitiren partiye 300 sandalyeli parlamentoda çoğunluğa sahip olma ve tek başına hükümet kurma şansı tanıyor. 

 

SYRIZA'NIN ZAFERİ PİYASALARI NASIL ETKİLER

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.