Yüzde 3 büyüme bile hayal olabilir

Yüzde 3 büyüme bile hayal olabilir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke Bloomberg HT'ye Türkiye'nin yeni büyüme hikayesi yazmaya ihtiyacı olduğunu söyledi

A+A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programında Gökhan Şen'in sorularını yanıtladı.

Böke, Moody's'in not indirimine ilişkin "Moody's Türkiyeyi 30 aydır takip ediyordu...Kurumun takip ettiği her alanda Türkiye'de kötüleşme var. Bu kötüleşmeleri doğru tespit ediyor..Türkiye'nin yeni büyüme hikayesi yazmaya ihtiyacı var, Moody's de bunu söylüyor" dedi. Sayek üretim ve yatırımı artıracak çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

"OHAL KALDIRILMALI"

15 temmuzdaki darbe girişiminin demokrasiye saldırı olduğunu söyleyen Böke, "Ancak Türkiye'nin OHAL yönetimine ihtiyacı yoktu. KHK'lar hukuki olarak çok sorunlu. Kalıcı değişiklikler yapan kanunlar OHAL kapsamında kanunlarla yapılamaz.." dedi.

OHAL'in kaldırılmasından yana olduklarını söyleyen Böke, dedi."Türkiye'nin artık normalleşmesi gerekiyor. dedi.

"MB SADELEŞMEDE GEÇ KALDI" 

Büyümede gidişatı olumlu görmediğini söyleyen Böke, "Kötü giden tabloyu iyiye çevirmenin tek yolu doğru tespit edip çare üretmek. Bu iş yapış biçimi değişmediği için OVP'de %4.5 oranlarının yakalanmasının imkansız olduğunu, %3'lük büyümenin bile yıl sonunda hayal olabileceğini düşünüyorum" dedi.

MB'nin sadeleşme adımlarında geç kaldığını söyleyen Böke "Merkez Bankası çoktan sadeleşmeliydi" yorumunu yaptı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.