Zarrab soruşturması bakanlara uzanabilir

Zarrab soruşturması bakanlara uzanabilir

Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasının ardından Türkiye'nin yaptırımla karşı karşıya kalabileceği ileri sürüldü

A+A-

TBMM'de, dört eski bakanla ilgili kurulan soruşturma komisyonunda yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Reza Zarrab'ın tutuklanmasının ardından Türkiye'nin yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini belirtti.

İran asıllı işadamı Reza Zarrab, Tahran'a yönelik yaptırımları ihlal etmek, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlarından ABD'de tutuklandı. Zarrab'ın tutuklanmasının ardından, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu sırasında ortaya çıkan ve hükümetin önemli isimlerine uzanan suçlamaların yeninden gündeme gelmesi mümkün. ABD'nin Reza Zarrab'a yönelttiği suçlamaların bir bölümünde üç eski bakanın da adı geçmişti.

Eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar'la ilgili iddiaları incelemek için kurulan TBMM komisyonunda görev alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, Reza Zarrab'ın tutuklanmasının ardından Türkiye ile ABD ilişkilerinin gerilebileceğine dikkat çekti.

‘ANKARA SİYASİ BİR ANLAŞMA YAPABİLİR'

Aksünger, Reza Zarrab'ın Muammer Güler ile vatandaşlık konusunda imtiyaz sağlanması, Zafer Çağlayan ile Halkbank ve İran'a altın transferleri, Egemen Bağış ile Avrupa vizelerinin alınması çerçevesinde bazı çıkar ilişkileri kurduğu yönünde iddialar olduğunu anımsattı. Reza Zarrab'ın tutuklanmasının ardından Ankara yönetiminin ABD'yle siyasi bir anlaşma yapması ihtimali bulunduğuna dikkat çeken Aksünger, bunun sağlanamaması durumunda merkezinde Türkiye'nin olduğu ciddi bir süreç işleyebileceğini belirtti.

Aksünger'e göre, Reza Zarrab'ın tutuklanmasıyla başlayan süreç, Türkiye'de çok farklı noktalara kadar uzandığı için ciddi bir kriz potansiyeli barındırıyor.

‘İRAN AMBARGOSU KALKINCA SÜREÇ BAŞLADI'

Erdal Aksünger, İranlı işadamı Babek Zencani'nin idam cezasına çarptırılmasıyla ilk işaretleri ortaya çıkan ve Reza Zarrab'ın tutuklanmasıyla devam eden sürecin, İran'a yönelik ambargonun kaldırılmasıyla bağlantılı olduğunu ifade etti:
"İran daha öncesinde, ambargo uygulamaları olduğunda, kendisine karşı suç işlemiş insanları yakalatmak için uluslararası arenada tanınan bir yapıya sahip değildi. Zencani hükmünden sonra İran şunu iddia etti: ‘İçeride, Türkiye bağlantılı olarak 3 milyar dolar bir paramızın yok olduğunu veya çalındığını'… Hüküm de bunun üzerinden verildi zaten. Bunun da sonrasında uluslararası ayağı başladı. Sayın Davutoğlu İran ziyaretinde, İranlı yetkililerle yaptığı basın toplantısında, her konuda mutabık olduklarını söyledikten bir — iki saat sonra Zencani hakkında idam hükmü verildi. Bugün, ülkenin Cumhurbaşkanı Amerika ziyareti yapmadan önce de Reza Zarrab'a böyle bir operasyon yapılması, işin çok daha farklı bir noktaya geldiğini gösteriyor."

ABD ‘YARGILAYIN YA DA İADE EDİN' DİYEBİLİR

ABD'nin Reza Zarrab'a yönelik suçlamalarına kaynaklık eden eylemlerinin çoğunun Türkiye'de gerçekleştiğine dikkat çeken Aksünger, soruşturmanın ülkeye ciddi yansımaları olacağını kaydetti. Erdal Aksünger "Bunun uzantıları konusunda bir işlem yapılacak. Türkiye'ye de Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla bunlar bildirilecek gibi görünüyor. Bu bildirimler sonucunda ya uzantıları konusunda Türkiye'nin yargılamasını isteyecek ya da iade taleplerinde bulunacaklar" dedi.

‘TÜRKİYE YAPTIRIMLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR'

Reza Zarrab'ın da adının geçtiği yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun Türkiye'deki siyasi irade tarafından ‘darbe girişimi' olarak adlandırıldığını, Reza Zarrab'ın ‘hayırsever bir işadamı' olarak ilan edildiğini ve kendisine ödül verildiğini anımsatan Aksünger, sürecin ABD ile Türkiye arasında gerilim yaratabileceğini söyledi. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla iletilecek taleplerin, ‘başka yerlere uzanacağı' için reddedileceği tahmininde bulunan Aksünger, Türkiye'nin yaptırımla karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

‘ABD İLE KRİZ SU YÜZÜNE ÇIKABİLİR'

Sürecin, iki ülke arasında bir krize dönüşme potansiyeli taşıdığı değerlendirmesinde bulunan Aksünger "Özellikle İran yakınlaşmasından sonra İran dominant bir ülke olmaya doğru gidiyor Ortadoğu'da. Türkiye stratejik önemini kaybeden bir ülkeye dönebilir. Amerika'da özellikle geçen haftalarda Obama doktrini açıklamasından anladığımız kadarıyla, Beyaz Saray yönetimi ile bizim aramızda ciddi bir soğuk savaş olduğu gözüküyor. Krizin daha çok su yüzüne çıkması gibi bir durum olabilir" dedi.
 

»» ZARRAB'IN TUTUKLANMASININ UCU HANGİ BANKALARA DOKUNACAK

»» TÜRKİYE'DEKİ BAĞLANTILARININ MALLARINA DA EL KONULACAK

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.