Zarrab'ın olayı hangi bankalara dokunacak

Zarrab'ın olayı hangi bankalara dokunacak

Bankacılık sahtekarlığı ve karapara aklama suçlarından Miami’de tutuklanan Reza Zarrab'ın Türkiye'deki 4 bankayı da bu amaçla kullandığı ortaya çıktı.

A+A-

 Reza Zarrab'ın kara para ve bankacılık sahtekarlığı suçlarından tutuklanması gözleri, Zarrab'ın Türkiye'deki ilişkilerine ve burada iş yaptığı bankalara çevirdi.

17 Aralık fezlekesinde yer alan bir ayrıntı Türkiye'deki bu bankalar hakkında da ipuçları veriyor. Fezlekede, Reza Zarrab ile adamı Abdullah Happani arasında geçen konuşma kaydına yer veriliyor.

Gazeteci Yazar Kamil Maman'ın 6 Ekim 2013'te 17 Aralık Yolsuzluk operasyonundan 2 ay önce yaptığı bir haberin konuşulduğu görüşmede şu ifadeler kullanılıyor;

“şey bu yazıya … ama çok sağlam sağlam bilgi vermişler yani aşağıdaki şirketler mirketler … BİZİM OLANLAR DA VAR İÇİNDE YA BİZİM OLANLAR DERKEN SENİN ŞİRKETLER HADİ ÖBÜRLERİNİ BOŞVER YANİ … bankalar doğru”, Rıza Sarraf: “sayfalık para transferi tespit edildi paraların karşısık bi 87 milyarı nasıl çıkarmışlar neyse… dur bakalım şurda sonra diyor ki bir dakka altın ihracatında Türkiye’nin yıldızı haline gelen İran da imtiyazlı iş adamlarının düşük kurdan elde ettikleri Euro ile Türkiye’de altın satan alıp sonra bunları kendi piyasalarında nakite çevirme ile ilgili iddaalar üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti 2012 Aralık ayında Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlık ve Başbakanlığa gelen ihbar ve delilleri incelemeye alan vergi müfettişleri korkunç kara para trafiği ve işte Ebru Gündeş’le evlenen Rıza ZARRAF asıllı isime ulaştı … 2012 diyor farkında mısın…2012 de vardı canım altın ticareti”, Abdullah Happani: “ha doğru 2012’nin doğru şubatında başladı … ya şu şeyleri mesela o Türk şirketlerinin hepsini Adem biliyordur”, Rıza Sarraf: “abicim bir kısmını biliyordur o denli bilmiyordur o geçip kurcalamaz AKTİVDEN ÖĞRENMİŞ OLABİLİRLER”, Abdullah Happani: “aktivden olabilir yani de aktivden nasıl öğrenmişlerdir”

Reza Zarrab ile adamı Happani arasında geçen konuşmada özellikle "bankalar doğru..." kısmı dikkat çekiyor. Reza Zarrab'ın adamının 'Bankalar doğru' diyerek doğruladığı 4 bankanın ismi ise gazeteci Kamil Maman'ın söz konusu haberinde açıkça yer alıyor.

17 Aralık operasyonundan 2 ay önce yapılan ve Reza Zarrab'ın da doğruladığı bu haber ile söz konusu ses kaydı, ABD'de tutuklanan Zarrab'a yöneltilen "kara para ve bankacılık sahtekarlığı" suçlamalarına da ışık tutuyor.

İŞTE KAMİL MAMAN'IN 4 BANKANIN İSMİNİN DE YER ALDIĞI O HABERİ
(Haberde açıkca yazılan banka isimlerinin sadece baş harflerini veriyoruz)

"İRAN'DAN 87 MİLYAR EURO'LUK KARA PARA

Maliye Bakanlığı Türkiye’de kurulmuş 3 hayali şirket hakkında başlattığı inceleme İran’nın korkunç kara para transferini ortaya çıkardı. İran Merkez Bankası üzerinden, Ebru Gündeş’in eşi İran’lı İşadamı Reza Zarrab’ın talimatıyla kurulduğu anlaşılan şirketlere, 2009-2012 tarihleri arasında 87 milyar euro tespit edildi. Reza Zarrab’ın çaycı diye tarif ettiği Adem Gelçek’e kurdurduğu şirketlerin A.B., G.B, D.B ve K. T. (isimli bankalarda) bulunan hesaplarını inceleyen Mali Bakanlığı müfettişleri, olayla ilgili özel bir komisyon kurdu. Müfettişler paraların karşılıksız olarak hiçbir ticaret ve faturalandırma yapılmadan transfer yapılmasını incelemeye aldı. İstihbarat birimlerinin de yaptığı ek çalışmada 11 ayrı şirketinin de bu yollarla İran’dan kara para transferi gerçekleştirdiğini tespit etti. Son yılların en büyük kara para transferi olan olayın A.M isimli bir ihbarcı tarafından ortaya çıkarıldığı öğrenildi. Bugün Gazetesi olarak ulaştığımız ihbarcı, yaşanan kara para transferlerinin korkunç boyutlarda olduğunu belirtti. Adem Gelgeç’in Vergi Müfettişlerine verdiği ifadesinde ise kendisine ait şirketlerin özellikle İran ve farklı ülkelerde para transferi amacıyla kurulduğunu itiraf etti.


Kamil MAMAN İstanbul

Altın ihracatıyla Türkiye'nin yıldızı haline gelen İran'da, imtiyazlı işadamlarının düşük kurdan elde ettikleri euro ile Türkiye'de altın satın alıp, sonra bunları kendi piyasalarında nakte çevirmesiyle ilgili iddialar üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçti. 2012 Aralık ayında Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlık ve Başbakanlığa gelen ihbar ve delilleri incelemeye alan vergi müfettişleri korkunç kara para trafiğinde, Ebru Gündeş'le evlenen İran asıllı Azeri işadamı Reza Zarrab'ın ismine ulaşıldı. Zarrab’ın Türkiye’de vasıfsız kişilere çok sayıda şirket kurdurduğu tespit edildi.

4 YILDA 87 MİLYAR EURO TRANSFER

Mali Bakanlığı, MASAK ve Vergi Müfettişlerini de hayrete düşüren yüklü miktardaki para transferlerinde Adem Gelçek'e ait 3 ayrı şirketin İran ve farklı ülkelerden 2009-2012 yılları arasında 87 milyar euroyu karşılıksız olarak 4 banka üzerinden ülkeye soktuğu ortaya çıktı. Maliye Bakanlığı, Gelgeç’e ait olduğu ileri sürülen, Cihan Kıymetli Madenler, Deniz Kıymetli Madenler ve Kapital Kıymetli Madenler isimli şirketlerin , A.B, D.B., K.T. ve G.B. bulunan 420 sayfalık para transferlerini ve kimler tarafından gerçekleştirildiğini tespit etti. Paraların karşılıksız olarak gelmesi ve vergi dairesinde şirketlere ait hiçbir vergi borcu olmayışı müfettişleri hayrete düşürdü. Para transferlerinin ağırlıklı olarak İran Merkez Bankası ve farklı ülkelerden olduğu 420 sayfalık banka ekstrelerinde belirtiliyor.

ŞİRKETLER İRAN’DAN PARA TRANSFERİ İÇİN KURULDU

A.M’nin ihbarıyla başlayan incelemede, 3 ayrı paravan şirketin vergi giderleri ve para trafiği inceleyen müfettişler 25 Şubat 2013’te Şirketlerin sabihi olan Adem Gelgeç’in ifadesine başvurdu. Gelgeç’in şirketlerinin A.B, D.B., K.T. ve G. B. hesaplarını araştıran müfettişler karşılıksız ve hiçbir beyanda bulunmadan İran Mellat Bank (İran Merkez Bankası) tarafından yüklü miktarda para transferiyle karşılaştı. Yapılan para transferlerinin karşılığında şirketlerin bugüne kadar hiçbir vergi borcunun olmaması da müfettişleri harekete geçirdi. Gelgeç, ifadesinde şirketlerin İran ağırlıklı olarak yurt dışı para transferleri faaliyetinde bulunmak üzere kurulduğunu itiraf etti. İşlemleri firmalar adına kendisinin yaptığını belirten Gelgeç, “Ayrıca İnci Kuyumculuk ve Dış Ticaret Ltd.Şti’De müdürlüğüm bulunmaktadır. Bu işleri yaparken Hatırladığım kadarıyla Ertuğrul Bozdoğan, Turgut Happani, Mete Alagöz gibi kişiler de yetki devri sonucu talimatlarım doğrultusunda işlemler yapılmıştır.”

TRANSFER TALİMATLARI İRAN'DAN GELİYORDU

Gelgeç İfadesinin devamında para hareketlerinin İran’dan gelen talimatlar sonucu yapıldığını anlattı. Konuşla ilgili Gelgeç şunları söyledi: “Yurtdışından, özellikle İran ve Azerbaycan’dan gelen talimatlar doğrultusunda para hareketleri yapılmıştır. Para hareketlerini yaptıran üçüncü kişiler hakkında şuan için bilgi vermeyeceğim. Para hareketleri ağırlıklı olarak A. B., İran Mellat Bank (İran Merkez Bankası), G. B'sı, K.T. ve D.B. vasıtasıyla yapılmıştır.” KAYNAK: HABERDAR

 

»» REZA ZARRAB İLE İLGİLİ TÜM HABERLER

 

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.