Zencani'yi 550 milyon dolandıran Türk

Zencani'yi 550 milyon dolandıran Türk

İran'da idamla yargılanan ve ismi daha önce Rıza Sarraf ile birlikte gündeme gelen işadamı Babek Zencani, Türk ortağındaki paranın peşinde

A+A-

İran’da milyar dolarlık yolsuzluk suçlamasıyla idamla yargılanan işadamı Babek Zencani, Türkiye’deki ortaklarından biri olan Türk vatandaşı Kudret Tuncel’in kendisini 550 milyon dolar dolandırdığını öne sürerek Tuncel hakkında İnterpol aracılığıyla tutuklama celbi çıkaracağını ileri sürdü.

Zencani’nin avukatı Resul Kuhpayezade, İran medyasına yaptığı açıklamada, müvekkilinin yaptırımlar listesine alınmasının ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerde mali işlemlerini yürütmek için yedieminler kullandığını ifade etti.

550 MİLYON DOLARI TUNCEL'DE

Zencani’nin yedieminlerinden birinin Türk vatandaşı Kudret Tuncel olduğunu öne süren Kuhpayezade, “İran’a uygulanan yaptırımlar nedeniyle Zencani, Türkiye, Tacikistan ve Malezya’daki mal varlığının bir kısmını bu ülke vatandaşları olan ortaklarının üzerine kaydetti. Müvekkilimin Türkiye’deki ortaklarından ve yediemini Kudret Tuncel, Zencani’nin yaklaşık 20 bin milyar riyal (yaklaşık 550 milyon dolar) değerindeki mal varlığını gasp etmiştir” iddiasında bulundu.

MALINI YAĞMALIYORLAR

Uluslararası polis teşkilatı İnterpol aracılığıyla konunun yasal yollarla takip edileceğini söyleyen Kuhpayezade, Zencani’nin avukatlarının olayı takip edeceğini ancak bunun uzun zaman alabileceğini ifade etti. Zencani’nin yurtdışındaki ortaklarının kendisinin cezaevinden çıkmasını istemediğini ileri süren Kuhpayezade, “Zencani’nin şu andaki durumundan yararlanarak gönül rahatlığıyla malvarlığını yağmalıyorlar” suçlamasında bulundu. Zencani’ye yurtdışı çıkış yasağı konularak kontrollü şekilde serbest bırakılmasını talep eden Kuhpayezade müvekkilinin cezaevi dışında olması halinde bu tip suiistimallerinin önüne geçebileceğini söyledi.

Devleti 2.8 milyar dolar dolandırmakla suçlanan Zencani ve Şems’e yönetilen suçlamalar arasında zimmetlerine geçirdikleri paralarla Türkiye’deki OnurAir’in hisselerinin bir bölümünü satın almak da yer alıyor.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.