Zeybekci'den faiz indirimi değerlendirmesi

Zeybekci'den faiz indirimi değerlendirmesi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, enflasyonda yaşanan iyileşmenin faiz indiriminin önünü açtığını, yapılan faiz indirimlerinin piyasaya olumlu yansıdığını söyledi

A+A-

Zeybekçi, PPK kararları ardından yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Tüketici Fiyat Endeksi'nde yaşanan olumlu gelişmelerin faiz indirimi konusunda TCMB'ye daha geniş bir hareket alanı oluşturduğunu söyleyerek, "Yapılan faiz indirimlerinin piyasaya yansımaları da görülmektedir. Son yapılan indirimlerin ardından, ticari kredilerde (TL cinsinden) ağırlıklı ortalama faiz oranı ve konut kredilerinde ağırlıklı ortalama faiz oranlarında düşüş yaşanmaktadır. Kredi maliyetlerindeki azalış reel sektörün finansmana erişimini kolaylaştıracak ve ekonomimizin canlanmasına öncülük edecektir" dedi.

Zeybekci, TCMB'nin aldığı faiz indirimi kararını ve faiz koridoru politikasındaki sadeleşme sürecini oldukça önemli bulduklarını belirtti.

Merkez Bankası (TCMB), Murat Çetinkaya başkanlığındaki üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere Haziran ayında da 50 baz puanla devam etti.

TCMB politika faizi ve koridorun alt bandını sırasıyla yüzde 7.5 ve yüzde 7.25 seviyelerinde sabit tutarken, faiz koridorunun üst bandını beklentilere paralel yüzde 9'a çekti.

Böylece bu yıl üst üste yapılan dört indirimle üst bantta yapılan indirimler toplam 175 baz puana ulaşmış oldu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.