Zeybekci'ye göre faizler hala yüksek

Zeybekci'ye göre faizler hala yüksek

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, faizlerin yatırımcının 'artık yatırım yaparım' dediği rakama doğru düşmesi gerektiğini, Türkiye'nin şu anda bu seviyeden uzak olduğunu söyledi

A+A-

 Zeybekci Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) tarafından düzenlenen dünkü iftar programında yaptığı açıklamada, faizlerin nereye kadar düşmesi gerektiğine ilişkin soruya, "Hangi oran Türkiye'de faizlerin düşmesi gereken rakamdır? Net söylüyorum yatırımcının 'Evet ben bu para ile yatırım yaparım' dediği rakam doğru rakamdır. Şu anda ondan uzağız... Tüketimin de 'Bu faizlerle evet artık tam alma zamanıdır' dediği yer doğru yerdir" dedi.

TCMB Mayıs ayında Murat Çetinkaya başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz koridorunun üst bandında gerçekleştirdiği ve ölçülü olarak nitelendirdiği indirimlere 50 baz puanla devam etmişti.

TCMB'deki görev değişiminin ardından Nisan ile Mayıs aylarındaki 50'şer baz puanlık indirimlerle birlikte bu yıl üst bantta yapılan toplam indirim 125 baz puana ulaştı.

Zeybekci, 2014 yılının Ocak ayında yapılması gerekenin çok üzerinde bir faiz artışı ile "hata" yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Oradan aşağı giderken zorlandık ve en iyi olduğumuz dönemlerde bile cesur bir şekilde faiz indirimlerini de yapmadığımız için sekiz ay bir yıl gibi bir dönemi zorunluluktan yapamadık... Şimdi zamanı geldi. Faiz öyle bir noktaya gelecek ki yatırım ve tüketim ile ilgili faktörler bir anda kıpırdamaya başladığında, 'işte orası doğru yer' diyeceğiz."

RUSYA İÇİN İYİMSERİM, ÖZÜR DİLEMEK ASLA AKLIMIZDAN GEÇMEZ

Zeybekci, Rusya ile yaşanan "uçak krizinin" üzücü bir olay olduğunu ancak Türkiye'nin Rusya'dan özür dilemesinin "asla" mümkün olmadığını belirterek, "Asla öyle bir (özür) şey aklımızdan bile geçmez. Türkiye'nin şu anda özür dileyecek hiç bir pozisyonu yoktur" dedi.

Her iki tarafın da iyi niyetli adımlar attığına dikkat çeken Zeybekci, "Rusya konusunda optimistim gönderilen mesajın iyiye işaret olduğunu düşünüyorum. İki tarafın da iyi niyetli adımları var. Siyaseten de var, her iki tarafında birbirine pozitif anlamda yaklaşımı var" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e, Başbakan Binali Yıldırım da Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e 12 Haziran'daki Rusya milli günü nedeniyle kutlama mektupları göndermişlerdi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan'ın mektubunda "Önümüzdeki dönemde Türkiye ve Rusya münasebetlerinin hak ettiği seviyeye yükselmesini temenni ederim" ifadesine yer verdiğini dile getirmişlerdi.

Zeybekci, Türkiye'nin düşmanlarının sayısını azaltmak dostların sayısını artırması gerektiğini belirterek, "Ekonomik olarak baktığımız zaman gerek doğal zenginlik gerek coğrafi konumu gerekse ekonomilerinin sanayiilerinin yapıları anlamında baktığımızda birbirini en iyi tamamlayan iki ülke Rusya ve Türkiye" dedi ve ekledi:

"Birinde olmayan her şey ötekinde var, ötekinde olmayan her şey de diğerinde var. Dolayısıyla ekonomik anlamda Türkiye ile Rusya arasındaki olumsuzluk her iki ülke için de sürdürülebilir olmamalı. Bu problemin bitmesi Türkiye'nin de Rusya'nın da menfaatinedir."

ETİYOPYA'DA PAMUK ÜRETİMİ

Etiyopya'da bir Türk firmasının 500,000 dönüm arazi üzerinde pamuk üretimi için çalışmalara başladığını ilk testlerin başarıyla tamamlandığını belirten Zeybekci, şöyle konuştu:

"Etiyopya'da Türk firması insanlık tarihi boyunca asla el değmemiş ekvator iklimi sayesinde yılda iki defa pamuk ekilebilen arazi verimli topraklarda pamuk üretimi yapacak. 20,000 dönüm alanda test yapıldı ve çok başarılı sonuçlar elde edildi."

Arazinin tamamında pamuk üretimi yapıldığı takdirde üretimin 300,000 tona ulaşacağını belirten Zeybekci, "Afrika'da istediğimiz yaklaşım bu. Türkiye'nin toplam pamuk tüketimi 1.7-1.8 milyon ton ve en düşük üretim tahmini 300,000 ton." dedi.

EXIMBANK'TA YENİ YAPILANMA

Zeybekci, yeni hükümetle birlikte Eximbank'ın Ekonomi Bakanlığı'na bağlandığını belirterek, "Bu alanda çok heyecanlıyız. Eximbank olması gereken yere Ekonomi Bakanlığı'na bağlandı. Şu anda 15 milyar dolarlık kaynak ve 40 milyar civarındaki kredi portföyünün bir an önce 100 milyar dolarlara çıkartmak istiyoruz. İmkan ve kaynağı bulabiliriz" dedi.

Karşılıksız çeklerle ilgili bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını da kaydeden Zeybekci, "Zorda kalıp çekini ödeyememek ayrı bir şey ama dolandırıcılık, hırsızlık aracı olarak kullanılıyorsa hapis cezası gerektiren bir suç olur. Yaz tatiline girmeden önce bu çalışma tamamlanır. Meclise gelir ve biter diye tahmin ediyorum" dedi.

Daha önce ekonomik suça ekonomik yaptırım kapsamı ile karşılıksız çeklerdeki hapis cezası kaldırılmıştı.

Zeybekci sağlık turizmi alanındaki faaliyetlerin ihracat sayılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirterek, "Türkiye'ye gelen yabancıların sağlık turizmi satın almaları işleminin yani Türkiye'deki hastanelerin yabancı hastalara vermiş olduğu hizmetlerin faturayı kestiği kısmı ihracat sayılması Eximbank ve benzer imkanlarla kredilendirilme imkanına kavuşması ve KDV iadesi kapsamına alınmasıyla ilgili teknik anlamda çalışmamız gereken bir alan olarak görüyoruz" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.