Zika virüsü 33 ülkeye yayıldı

Zika virüsü 33 ülkeye yayıldı

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün Brezilya ve Kolombiya başta olmak üzere 33 ülkeye yayıldığını açıkladı.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün Brezilya ve Kolombiya başta olmak üzere 33 ülkeye yayıldığını açıkladı.

Zika virüsüyle ilgili bir rapor yayınlayan Dünya Sağlık Örgütü, 33 ülkenin Ocak 2014 ile 5 Şubat 2016 tarihleri arasında Zika virüsü salgınını bildirdiği, altı ülkede de virüsün görüldüğü yönünde dolaylı veriler bulunduğunu kaydetti.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Dünya Sağlık Örgütü, Zika virüsünün Latin Amerika’da yayılmaya devam edeceği öngörüsünde de bulundu.

Guillain-Barre sendromu vakalarında artış yaşanıyor

Dünya Sağlık Örgütü bahsi geçen 33 ülkeden Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezüella'da kas güçsüzlüğü ile felçlerle kendini gösteren Guillain-Barre sendromu vakalarında da artış bulunduğuna dikkat çekti. Kolombiya hükümeti dün Zika virüsü bulaşan üç kişinin Guillain-Barre sendromu sebebiyle öldüğünü açıklamıştı.

Brezilya'da halen Zika virüsü ve artan mikrosefali vakaları arasında bir bağlantı bulunup bulunmadığına yönelik araştırmalar devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün geçmiş vakalara yönelik bir analizi de Fransız Polinezyası’nda Zika salgını sırasında artan mikrosefali vakalarına vurgu yapıyor.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.