Ziraat Y.  TSKB için önerisini korudu

Ziraat Y. TSKB için önerisini korudu

Ziraat Yatırım TSKB'nin açıkladığı mali sonuçların ardından yüzde 18 getiri beklediği TSKB hisselerinde "Ekle" önerisini sürdürme kararı aldı.

A+A-

"

 


TSKB'nin net dönem karı 2015 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %15,8, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %0,5 oranında artarak 94,2mn TL olarak açıklanmıştır. Net dönem karı hem bizim beklentimiz olan 92mn TL hem de piyasa beklentisi olan 93mn TL ile uyumlu olarak gerçekleşmiştir.
 
Banka yılın ilk çeyreğinde 43,3mn TL'lik takibe düşen yeni kredi için karşılık ayırmış ve bunun sonucunda 4Ç2014'teki 13,7mn TL olan karşılık gideri 1Ç2015'te 54,1mn TL'ye yükselmiştir. Banka, bu gideri telafi etmek için 23mn TL tutarındaki kredi portföyüne ilişkin riskler için tutulan karşılık giderini serbest bırakmıştır. Bu kapsamda Banka'nın söz konusu karşılık gideri portföyü 60mn TL'ye gerilerken, diğer faaliyet gelirleri 39,1mn TL'ye yükselmiş ve karın daha düşük gelmesini engellemiştir. Ayrıca, 4Ç2014'teki 1mn TL temettü gelirinin 1Ç2015'te 13,4mn TL olarak gerçekleşmesi ve aynı dönemde 4,5mn TL artarak 6,9mn TL'ye yükselen menkul kıymet alım satım gelirleri karı destekleyen diğer kalemler olmuştur.
 
Banka'nın net faiz gelirleri yatay bir görüntü sergilerken, enflasyona endeksli tahvillerin etkisi olumsuz olarak yansımıştır. Nitekim TSKB'nin Net Faiz Marjı bir önceki çeyreğe göre 30 baz puan gerileyerek %3,6 olmuştur. Bu gerilemede son çeyrekte ihraç edilen 350mn dolarlık Eurobond ihracı da etkili olmuştur. Banka, bu dönem daha kolay vadeli borçlanma imkanı sağlayan Medium Term Note(MTN) programını kurmuştur. Bu çerçevede ihraç limiti 750mn USD veya TL de dahil diğer para birimi cinsinden olmak üzere Banka,  Nisan ayında 350mn USD tutarında ihraç yapmıştır. Bu kapsamda,  yeni ihraç nedeniyle Net Faiz Marjı baskı altında kalabilir.
 
Banka'nın özkaynak karlılığı net kardaki artışa paralel olarak 1Ç2015'te bir önceki çeyreğe göre 190 baz puan artarak %16,6 seviyesine yükselirken, aktif karlılık da aynı dönemde 20 baz puan artmış ve %2,3 oranına yükselerek olumlu bir görüntü sergilemişlerdir.
 
TSKB hisseleri hedef fiyatımıza göre %18,0 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle daha önceki "EKLE" önerimizi değiştirmiyoruz.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.