Ziraat'ın karı yüzde 46 arttı

Ziraat'ın karı yüzde 46 arttı

Ziraat Bankası'nın 1.çeyrek karı yüzde 46 artışla 1,6 milyar TL oldu

A+A-

Ziraat Bankası'nın 1.çeyrek karı yüzde 46 artışla 1,6 milyar TL oldu. Bankanın 2016 yılı ilk çeyreğine ilişkin Finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, son yıllarda sürdürdükleri yeni iş modeli gereği, gerçekleştirilen bilanço değişimi süreci neticesinde kredi ağırlıklı büyüme stratejisine devam ettiklerini ve kredilerin bilanço içerisindeki payın yüzde 62’nin üzerine çıkardıklarını belirtti. Aydın “Sektörün üzerindeki kredi büyümemizi, 1. çeyrekte de sürdürdük” dedi.

En Büyük Kredi Portföyüne Sahip Banka

Hüseyin Aydın “Yılın ilk çeyreğinde bankanın aktif toplamında yüzde 2’nin üzerinde artış sağlanırken kredi artışı yüzde 3’ün üzerinde gerçekleşmiş durumdadır. 193 milyar TL nakdi ve 62 milyar TL gayrinakdi kredi hacmi ile ekonomiye sağlanan finansman miktarı, toplamda 255 milyar TL’yi aşmış bulunmaktadır. Bu haliyle Ziraat Bankası nakdi, gayrinakdi ve toplam krediler olarak sektörün en büyük kredi portföyüne sahip bankası konumundadır.

Nakdi kredilerimizin yüzde 70’inin üzerindeki kısmı kurumsal kredilerden oluşmaktadır. Kurumsal kredilerle, ülkemizin en büyük projelerinin yanı sıra en büyük firmalardan Girişimci KOBİ’lere, tarımsal üretim yapan firmalara ve çiftçilere kadar geniş bir yelpazede müşterilerimize ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamaktayız.” dedi.

Tarım Sektöründe yüzde 60’ın Üzerinde Pazar Payı

Yeni iş modeli ile Bankanın en önemli misyonu olan tarımın finansmanı konusunda da daha etkin bir bankacılık yaptıklarını belirten Genel Müdür Hüseyin Aydın “Böylelikle en küçük çiftçiden, değer zincirinin en üst halkasında entegrasyonu sağlamış büyük bir endüstriyel firmaya kadar, gerek işletme gerekse de yatırıma ilişkin finansman ve diğer bankacılık ihtiyaçlarına daha etkin cevap vermemiz mümkün olmaktadır. Tarım bankacılığını, sadece bir kredi ürünü olarak değil topyekün bir müşteri ilişki yönetimi olarak görmekteyiz. Tarım sektörüne kullandırılan kredilerdeki yüzde 60’ın üzerindeki pazar payımız ve 600 bine yakın tarımsal sektör müşterimiz ile üstlenmiş olduğumuz misyonun gerektirdiği üretkenlik ve etkinlikte olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Takipteki Kredi Rasyomuz Sektör Ortalamasının Altında

“Doğru ve etkin yönetilmesi için sürekli geliştirmekte olduğumuz kredi süreçleri, kullanmakta olduğumuz erken uyarı modelleri ve iyileştirilmiş tahsilat sistemimizin de katkısıyla bilançonun en önemli aktif kalemi olan kredilerin kalitesi konusunda da sektörden olumlu yönde ayrışmayı sürdürüyoruz” diyerek açıklamalarını sürdüren Hüseyin Aydın takipteki kredilerden herhangi bir satış yapılmadan takipteki krediler oranının sektör ortalamasının yarısı düzeyinde olduğunu ve bankanın takipteki krediler oranının yüzde 1,7 seviyesinde bulunduğunu belirtti.

Kaynak Yapımızı Çeşitlendirmeye Devam Ediyoruz

Hüseyin Aydın “Yurtdışından kaynak temini yoluyla dış ticaretin yanı sıra proje ve yatırım faaliyetleri için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlamayı sürdürüyoruz. Vadesi gelen 1,1 milyar USD tutarındaki sendikasyon kredimizi yenilemiş bulunuyoruz. Nisan ayında 500 milyon USD tutarında 5 yıllık eurobond ihracı gerçekleştirerek toplam ölçüt eurobond ihracımızı 1 milyar 250 milyon USD’ye, global orta vadeli tahvil programı dahil toplam eurobond ihracımızı yaklaşık 1,5 milyar USD’ye çıkarmış durumdayız.

Uluslararası Finans Kurumları’ndan sağlamış olduğumuz yaklaşık 2 milyar USD finansman imkanı, girişimci müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılmaktadır” dedi

En Yaygın Hizmet Ağına Sahip Banka

“Ülkemizin her yerinde bulunmamız ve herkesin bankası olmamızın yanı sıra, hızlı ve kaliteli hizmet vermek için müşterilerimize hizmet sunduğumuz noktaların sayısını artırmaya devam ediyor, hizmet kalitemizi geliştirmeyi ve bunun için gerekli alt yapı yatırımlarını sürdürüyoruz” diyen Genel Müdür Hüseyin Aydın, Yurtiçinde 1.787 noktada şube ve 6.679 noktada ATM sayısı ile ülkemizin en yaygın hizmet ağına sahip bankası olduklarını ifade etti.

Hüseyin Aydın ayrıca dijital bankacılığa verilen önemin neticesinde internet şubesi, cep şubesi, çağrı merkezi gibi şube dışı hizmet kanallarını kullanan müşteri sayısındaki artış ve operasyon merkezinin daha etkin kullanımı ile şubelerin müşteri ilişki yönetim kabiliyetinin günden güne artırıldığını belirtti.

Yurtdışında 97 Noktada

Hüseyin Aydın sözlerine “Yurtdışında 18 ülke ve 97 noktada hizmet veren Ziraat Bankası, 130’dan fazla ülkede 1.800 banka ile muhabirlik ilişkisinde bulunmaktadır. Geniş muhabir ağı sayesinde Ziraat Bankası, müşteri tabanının ihtiyaç duyduğu dış ticaret işlemlerinde pazar payını istikrarlı bir büyüme ile %10’lar seviyesine yükseltmeyi başarmıştır. 

Bilanço büyüklüğü, nakdi kredi, gayri nakdi kredi, toplam kredi, konut kredisi, mevduat, öz kaynak, şube sayısı, ATM sayısı vb. alanlarda birinciliğini sürdürmekte olan Ziraat Bankası, sermayesinin tamamı kamuya ait bir banka olarak ülkenin en önemli aktifleri arasında yer almak sorumluluğu ve heyecanıyla faaliyetlerini sürdürmektedir” diyerek son verdi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.