Zor durumdaki Martı Grubu’nun oteli icradan satılıyor

Zor durumdaki Martı Grubu’nun oteli icradan satılıyor

Martı Grubu'nun Antalya Kemer'deki Martı Myra isimli oteli icradan satışa çıkarıldı.

A+A-

Martı Grubu'na ait 553 oda ve bin 209 yatak kapasiteli dev otel için 287 milyon 578 bin TL'lik tahmini değer belirlendi. Otelin satışa çıkarılan varlıkları arasında binlerce ağaç ve süs bitkisi de bulunuyor. Hürriyet internet sitesinde yayınlanan habere göre, tahmini değerin yüzde 50'si üzerinden yapılacak satış ihalesinin ilki 16 Ocak 2020'de. İlk ihalede alıcı çıkmaması halinde 13 Şubat'ta ikinci ihale yapılacak.

Hazineye ait 89 bin 258 metrekarelik arazi üzerine kurulu otel Haziran 1988 yılında işletmeye açıldı. Otelin 49 yıllık üst kullanım hakkı ise 2037 yılında sona eriyor. Bir başka ifade ile icra ihalesini kazanan taraf, oteli 18 yıl daha işletebilecek. Edinilen bilgilere göre, Kemer'deki oteli icradan satışa çıkaran özel banka, grubun toplam 4 otelinin icradan satışını istedi. Üç otel ile ilgili kıymet takdiri davaları sürerken Kemer'deki otel için satış kararı kesinleşti. Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre, grubun bankaya toplam borcu ise 1 milyar liraya yakın. Aynı kaynak, icra ihalesi için süreç devam ederken alacaklı bankanın üst yönetimi ile Martı Grubu arasındaki görüşmelerin devam ettiği bilgisini paylaştı.

Şirketten Kamuoyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklama:

"30.10.2019 ve 31.10.2019 tarihli özel durum açıklamamıza ilişkin olarak; Şirketimiz ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından Denizbank ("Banka") ve Deniz Faktoring A.Ş.'den kullanılmış olan finansal tablolarımızda yer alan ve Banka tarafından takibe konu edilen kredilerle ilgili olarak; yapılandırma görüşmeleri devam ederken, Banka tarafından takip prosedürünün gereği olarak 14.12.2019 tarihi itibariyle bir taşınmazımızın satışı için ilana çıkılmış olup, yasal yollara başvuru hakkımız bulunmasının yanı sıra, yapılandırma görüşmeleri karşılıklı mutabakat içinde protokol aşamasına gelmiş olmakla birlikte, söz konusu satış ilanının Şirketimiz finansal tabloları ve dolayısıyla yatırımcılarımız üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Konuya ilişkin gelişmeler kamu ile tam ve zamanında paylaşılacaktır".

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.