13 ilde 5 bin polislik operasyon

13 ilde 5 bin polislik operasyon

Başbakanlık, çeşitli yasa dışı örgütlere yönelik 13 ilde eş zamanlı olarak operasyon başlatıldığını ve şu ana kadar 251 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

A+A-

Başbakanlık, çeşitli yasa dışı örgütlere yönelik 13 ilde eş zamanlı olarak operasyon başlatıldığını ve şu ana kadar 251 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün düzenlenen Güvenlik Toplantısı'nda İslam Devleti örgütüne yönelik bugüne kadar yurt içinde yapılan operasyonların detaylı bir şekilde ele alındığı, söz konusu örgütün ülke içindeki faaliyetleri ve oluşturduğu tehdidin değerlendirildiği ve bundan sonra alınacak ilave tedbirlerin kararlaştırıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Şanlıurfa Suruç ilçesinde DAEŞ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucu 32 vatandaşımızın hayatını kaybetmesinin PKK ve yan unsurları ile marjinal sol terör örgütleri tarafından suiistimal edildiği görülmüştür" denildi.

Açıklamada, örgütlerin verdikleri ilave talimatlar sonucunda birçok ilde kamu düzenini bozmaya yönelik eylemler ve güvenlik güçlerine yönelik silahlı eylemler gerçekleştirildiği, 5 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

"Bu gelişmeler ışığında, devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz 2015 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır. Göz altına alınanlar hakkında adli süreç devam etmektedir."

Açıklamada,"Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dün olduğu gibi bugün de ayrım yapmaksızın DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve diğer uluslararası terör örgütleri ile çok boyutlu mücadelede kararlıdır" denildi.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.