17 Ocak'ta endeks nasıl hareket edecek

17 Ocak'ta endeks nasıl hareket edecek

Kısa vadeli teknik göstergelerdeki zayıflık haftanın son işlem gününe endeksin zayıf başlayacağına işaret ediyor. Desteklerdeki alımların güçlü olmaması durumunda, geri çekilme daha önce test edilen 66 bine doğru devam edebilir.

A+A-

BIST 100 Endeksi 16 Ocak'ta yüzde 1.89 değer kaybıyla 66 bin 843'ten kapandı. Son iki gün içinde 13 Mart 2009'da başlayan uzun vadeli trend çizgisinin üstüne yükselmeye çalışan endeks, alımların yeterince güçlü olmaması ve buna bağlı olara kısa vadeli teknik göstergelerin zayıflamasıyla güne zayıf başladı. Gün içinde 10 ve 25 günlük ağırlıklı hareketli ortalamalarının bulunduğu 67.628 direncini test eden ancak geçemeyen endeks, bu noktada güçlenen satışlarla geri çekilde ve kapanışını kısa ve orta vadeli hareketli ortalamalarının altında yaptı.

Kısa vadeli hareketli ortalama desteklerinin aşağı yönde kesilemesi, kısa vadede tepki alımları oluşsa da satış baskısının devam edeceğini gösteriyor. Kısa vadeli osilatörlerinyeterinci güçlenmeden geri dönmeye başlaması ve bazılarının sat sinyallleri üretmesi bu görüntüyü güçlendiriyor.

Destekler ve dirençler

Endeksin haftanın son işlem gününde ilk direnç noktası 67.237'deki kısa vadeli trend seviyesi olacak. 67.535'teki 10 günlük basit ve 67.628'deki 10 ve 25 günlük ağırlıklı hareketli ortalamalar ikinci direnç seviyeleri. 68.344 seviyesi 5 haftadır devam eden formasyonun direnç noktası. Kısa vadeli teknik göstergelerin zayıf olması endeksin söz konusu formasyon direncini kısa sürede geçmesinin oldukça zayıf olduğunu gösteriyor.

Kısa vadeli teknik göstergelerin zayıf olması nedeniyle haftanın son işlem gününde satış baskılı bir seyir izlenmesi ihtimali daha güçlü. Endeksin geri çekilmelerde ilk desteği, 66.136'daki 27 Aralık-8 Ocak trendinin yüzde 38.2 Fibonacci geri alma seviyesi olacak. Bunun altında yine aynı trendin yüzde 23.6 geri almı oranı olan 64.938 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.