'24 milyar dolarlık inşaat işi aldık'

'24 milyar dolarlık inşaat işi aldık'

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firma sıralamasında 38 firma ile ikinci sırada yer alan müteahhitlik sektörünün, bu başarısının tesadüf olmadığını belirtti.

A+A-

2013 yılı Ocak-Kasım döneminde müteahhitlik sektörünün üstlendiği 235 projenin toplam bedelinin 23.7 milyar dolar olduğunu belirten Çağlayan, 2013 yılında üstlenilen 235 proje ile müteahhitlik sektörünün bugüne kadar tüm dünyada üstlendiği proje sayısının 7 bin 303’e, proje bedelinin ise 263.8 milyar dolara ulaştığını kaydetti.Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türk müteahhitlik sektörünün 2013 yılında elde ettiği başarılara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Dünyanın en büyük 250 müteahhitlik firma sıralamasında 38 firma ile ikinci sırada yer alan müteahhitlik sektörünün, bu başarısının tesadüf olmadığını bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini vurgulayan Bakan Çağlayan, 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde müteahhitlik sektörünün üstlendiği 235 projenin toplam bedelinin 23.7 milyar dolar olduğunu vurguladı. 2013 yılında üstlenilen 235 proje ile müteahhitlik sektörünün bugüne kadar tüm dünyada üstlendiği proje sayısının 7 bin 303’e, proje bedelinin ise 263.8 milyar dolara ulaştığını kaydeden Çağlayan şunları kaydetti:
“Firmalarımızın 2001 yılında üstlendikleri 110 projenin toplam bedelinin 2.4 milyar dolar, 2002 yılında üstlendikleri 131 projenin toplam bedelinin ise 2.5 milyar dolar iken; bugün 2013 yılı Kasım ayı içerisinde 1 ayda üstlendikleri projelerin toplam değerinin 3 milyar doları bulduğunu büyük bir memnuniyetle görüyoruz. 1972 yılından 2002 yılına kadar geçen 30 yılda tüm dünyada toplam 44 milyar dolarlık iş alınabilmişken, 2002 yılı sonundan bugüne üstlenilen proje miktarı 220 milyar doları aşmıştır. Bu, başta Başbakanımızın yoğun gayretlerinin ve desteklerinin bir sonucu olurken diğer yandan sektörden sorumlu olan Bakanlığımızın ve yüz akımız olan müteahhitlik sektörümüzün bir başarısıdır. 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde üstlenilen 23.7 milyar dolarlık projenin 10.2 milyar doları, bir başka ifadeyle yüzde 44’ü müteahhitlik sektörümüzün ‘gözbebeği’ Türkmenistan’da üstlenildi.”

Çağlayan, Türkmenistan’ın 48 projede toplam 10.2 milyar dolar bedel ile ilk sırada yer alırken, 26 proje ve 2.2 milyar dolar proje bedeliyle Rusya Federasyonu ikinci sırada, 48 proje 1.6 milyar dolar ile Irak üçüncü sırada, 10 proje ve 1.6 milyar dolar ile Kazakistan dördüncü sırada, 8 proje ve 1.5 milyar dolar ile Cezayir beşinci sırada yer aldığını belirtti. Bu rakamlarda sevindirici bir yön daha var. Türkmenistan’da firmalarımızın üstlendikleri 48 projenin ortalama bedeli 212.5 milyon dolar olurken, Rusya Federasyonu’nda üstlenilen projelerin ortalama bedeli 85 milyon dolar, Irak’ta üstlenilen projelerin ortalama bedeli 34 milyon dolar, Kazakistan’da üstlenilen projelerin ortalama bedeli 160 milyon dolar, Cezayir’de üstlenilen projelerin ortalama bedeli 188 milyon dolar olarak kaydedildi. Bu dönemde üstlenilen tüm projelerin ortalama değeri ise 100 milyon doları aşmış durumda. Ortalama proje bedellerinin her geçen gün daha da yükselmesi, firmalarımızın çok nitelikli projelere imza attıklarının kanıtıdır.”
Dünya ekonomisinde yaşanacak olumlu gelişmelerin Türk müteahhitlik sektörüne doğrudan yansıyacak müteahhitlik sektörünün dünya müteahhitlik pazarından aldıkları payı daha da artıracağını vurgulayan Çağlayan, firmaların üstlendikleri projelerle hem Türk müteahhitlik sektörünün “çıtasını” her geçen gün üst noktalara taşıdığını, hem inşaat malzemeleri ihracatına destek olduğunu, hem de Türkiye’den eleman götürerek istihdam olanağı yarattığını kaydetti. Ayrıca, inşaat malzemeleri ihracatına katkılar ve işçi döviz gelirleri ile cari açığın azalmasına destek verdiğini belirten Çağlayan, “Şirketlerimiz ve ülkemiz için kalıcı ve istikrarlı büyümenin anahtarı ihracattır. Daha fazla üretim ve daha fazla ihracatla çok daha sağlam bir ekonomi olacağız. Bu bakımdan Ekonomi Bakanlığı olarak hizmet ihracatımıza yönelik olarak da destek çalışmaları sürdürüyoruz. 2012'de 43.5 milyar dolar olan hizmet ihracatımızda 48 milyar doları asmayı hedefliyoruz. 2023 hedefi ise 150 milyar dolar. İnşaat hizmetleri de bu yoldaki önemli ihraç kalemlerimizden birisidir” ifadelerini kullandı.
Bakan Çağlayan, teknik müşavirlik sektörünün Türk inşaat sanayinin yurtdışı pazarlardaki payının artırılması açısından önem taşıdığını vurguladı. Ekonomi Bakanlığı olarak teknik müşavirlik sektörünün yurt dışındaki hedef pazarlara açılımı ve pazarlarda yer edinmesi için destek programı uyguladıklarını dile getiren Çağlayan, bugüne kadar Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Ürdün, Irak, İran, Gürcistan, Umman, Azerbaycan, Cezayir, Kenya, Uganda, Kırgızistan, Özbekistan ve Filistin’de gerçekleştirilecek nitelikli otoyol, liman, elektrik santrali, sulama, metro, bölgesel kalkınma planı hazırlanması projelerine Bakanlık olarak 15.1 milyon dolarlık sözleşme desteği taahhüdünde bulunduklarını dile getirdi. Bakanlık olarak müteahhitlik sektörünün yurtdışında daha fazla proje üstlenmesini temin etmek ve başka ülkelerin firmalarıyla ortak iş yapmalarını teşvik etmek için bir dizi etkinlik gerçekleştirdiklerini belirten Çağlayan, Irak pazarında Türk-Japon firmalarının, Ortaasya pazarında ise Türk-Kore firmalarının işbirliğini ngören çalışmaların önümüzdeki dönemde de başka pazarlara yönelik olarak da devam edeceğini kaydetti.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.