3 bin 500 lira kazanamıyorsanız, yoksulsunuz

3 bin 500 lira kazanamıyorsanız, yoksulsunuz

Türk-İş'in verileri göre, kasım ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 65, yoksulluk sınırının ise 3 bin 470 lira olduğunu ortaya koydu. Bu rakam 2012 Kasım'ında açlık sınırında 958 lira, yoksulluk sınırında 3 bin 120 liraydı.

A+A-

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının kasım ayı sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 65 lira 42 kuruş; gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 470 lira 42 kuruş oldu.
Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin ''gıda için'' yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 0,11 arttı. Yılın 11 aylık dönemi itibariyle artış oranı yüzde 8,16 . Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış yüzde 11,21 olarak gerçekleşti. Süt, yoğurt, peynir grubunda geçen ay başlayan fiyat artışı devam etti. Temel besin maddeleri arasında başta gelen peynir fiyatındaki artış mutfak harcamasını olumsuz etkiledi. Kasım ayında et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat gibi ürünlerin bulunduğu grupta; et fiyatı bu ay yine değişmezken, tavuk fiyatı ise geriledi. Yaş sebze-meyve fiyatları, havaların iyi seyretmesiyle biraz geriledi ve bu durum mutfak harcamasına olumlu yansıdı. Sebze ortalama kilogram fiyatı bu ay 2,96 ve meyve ortalama kilogram fiyatı 2,28 lira olarak hesaplandı. Tereyağı fiyatı artarken, margarin fiyatı aynı kaldı. Zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı da değişmezken, zeytin fiyatı bu ay zamlandı. Şeker, tuz ve salça fiyatı aynı kalırken, reçel, pekmez, bal fiyatı arttı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.