30 bankadan 29'u testi geçti

30 bankadan 29'u testi geçti

Fed büyük ABD bankaları için yaptığı stres testinin sonuçlarını açıkladı. 30 bankanın 29’u ağır bir durgunluğun gerektirdiği sermaye yeterliliğine sahip

A+A-

ABD Merkez Bankası (Fed) büyük ölçekli Amerikan bankalarınınönemli bir ekonomik durgunluk anında 501 milyar dolara kadar ulaşanciddi bir kayıpla karşı karşıya kalabilcekleri yine de sermaye yeterliliklerinin böyle bir riski telafi edebilecek seviyede olduğunu açıkladı.

Fed her yıl yaptığı ve finansal sistemin sağlamlığını ölçme amacı taşıyan stres testinin 2014 yılı sonuçlarını açıkladı. Buna göre stres testine konu olan 30 bankanın 29 tanesi ağır bir durgunluk durumunda bile gerekli sermaye yeterliliğine sahip bulunuyor.

Ağır bir durgunluk durumunda sektörün toplam kaybının 501 milyar dolara kadar çıkabileceğinin belirtildiği raporda böylesine uç bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda bile test edilen bankalardan Zions Bank hariç tamamının sermayesinin minimum yeterlilik düzeyi olan yüzde 5’in üzerinde kaldığı vurgulandı.

Raporda, büyük bankaların son birkaç yılda mali durumlarını önemli ölçüde düzelttikleri ve gerek hane halklarına ve gerekse firmalara yeniden kredi verebilme yeterliliğine sahip oldukları görüşü aktarıldı.

ABD’de 2008 finansal krizinden sonra çıkarılan Dodd-Frank yasası Fed’in her yıl büyük bankalara stres testi uygulamasını hükme bağlıyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.