300 milyon dolar yatırımla ikinci fabrikasını açacak

300 milyon dolar yatırımla ikinci fabrikasını açacak

Brisa, İzmit'teki üretim tesislerine ek olarak Aksaray'da yaklaşık 300 milyon dolar yatırımla yıllık üretim kapasitesi 4,2 milyon adet olacak ikinci fabrikasını kuracak

A+A-

Brisa, İzmit'te yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip üretim tesislerine ek olarak Aksaray'da yaklaşık 300 milyon dolar yatırımla yıllık üretim kapasitesi 4,2 milyon adet olacak ikinci fabrikasını kuracak.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Brisa'nın 25. kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Bridgestone Corporation ile gerçekleştirilen iş birliğiyle 25 yılın sonunda Türkiye'de ulaşılması özveri isteyen bir noktaya vardıklarını söyledi. Sabancı, "Brisa'nın ikinci fabrikası Aksaray'da üretime başlayacak. Bu, Rahmetli Sakıp Sabancı'nın büyük rüyasıydı; Brisa ile gurur duyacak işler yaptık, bunların bir çoğunu gördü; ama hep bir fabrika daha olmasını arzu ederdi. Bugün o yeni bir fabrikanın başlangıcını yaşıyoruz" diye konuştu.

Bridgestone Corporation Yönetim Kurulu Üyesi ve Temsilcisi Kazuhisa Nishiga ise Türkiye'nin önde gelen topluluklarından biri olan Sabancı Holding ile işbirliğinin büyük önem taşıdığını belirterek şöyle devam etti:
"Şirketimiz için dikkate değer ekonomik büyümesi ve Avrupa ülkeleriyle yakın ilişkileri nedeniyle Türkiye ve Brisa, dünya çapındaki iş stratejimiz dahilinde büyük önem taşıyor. Sabancı Holding ile ortaklığımızı daha da güçlü hale getirecek olan Aksaray'da kurulacak ve 2018'de devreye girecek yeni fabrikanın da büyüme ve ilerlememize liderlik edeceğine inanıyoruz."
Nishigai, ayrıca Türkiye'nin güçlü ekonomik performansını sürdürmeye devam ettiğini ve ekonomik büyüme ile birlikte Türkiye'deki lastik talebinin gelecekte artmasını öngördüklerini de ifade etti.

2018'de faaliyete geçmesi planlanıyor

Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, geçen 5 senede yüzde 13 büyüyen global lastik pazarının gelecek 5 yılda yüzde 23 büyüyeceğinin tahmin edildiğini belirterek, Türkiye pazarının dünyadan daha hızlı büyüme gösterdiğini söyledi.
Brisa olarak 2013'te yüzde 7'lik bir büyüme gerçekleştirdiklerini anlatan Bayman, 2008'den bu yana satış gelirlerini ikiye, net karlarını 3'e katladıklarını, ihracat gelirlerini yüzde 46 artırdıklarını ve yatırım miktarlarını 1 milyar dolara yaklaştırdıklarını anlattı. Bayman'ın, yeni yatırıma ilişkin açıklamaları da şöyle:
"İki ortağın da bu büyümeyi desteklemesi, ülkemize duyduğu güven ve yatırım teşvikinden aldığı güvenle Aksaray'da 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alan alarak 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanan 300 milyon dolarlık bir başlangıç yatırımıyla, yıllık 4,2 milyon adet binek lastiği üretecek bir fabrika yatırımına imza atacağız. Bu bizim 2018 yılında toplam kapasitemizi, hem iç pazar hem yurtdışında yüzde 30 artıracak."
Yatırımın finansmanının nasıl sağlanacağına ilişkin soruya Bayman, "Bu yatırımı banka kredisi ve kendi yatırımlarımızla yapmayı düşünüyoruz" yanıtı verdi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.