550 bölge 550 milletvekili

550 bölge 550 milletvekili

Başbakan Erdoğan, seçim barajının düşürülmesi ile ilgili isteklere karşın dar bölge temelinde iki çalışma yürüttüklerini ve bunların Meclis'e gelebileceğini söyledi

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Dar bölge, şu anda bizim gündemimizdedir. Muhalefet bir yandan 'Barajlar azaltılsın' diyor, 'hodri meydan' deyip şu anda çalışmayı yaptırıyorum. Similasyonlar, vesaireler bittikten sonra 'dar bölge' sistemini Meclis'e getirebiliriz" dedi.

Cuma namazını Beştepe Hisarcıklıoğlu Camisi'nde kılan Başbakan Erdoğan, cami çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin "dar bölge" seçim sistemine ilişkin bir soru üzerine, bu sistemin muhalefetin seçim barajı düşüncesine karşı kendilerinin öne sürdüğü 2 önemli tekliflerinden bir tanesi olduğunu söyledi. 

Bu tekliflerden birisinin "daraltılmış bölge" sistemi olduğunu, bu sistemde seçimin yüzde 5 olarak belirtildiğini, diğer tekliflerinin ise barajın tamamen kaldırılarak 550 bölge ve bu bölgelerin her birinden birer milletvekili çıkarılması teklifi olduğunu hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Dar bölge, şu anda bizim gündemimizdedir. Muhalefet bir yandan 'Barajlar azaltılsın' diyor, 'hodri meydan' deyip şu anda çalışmayı yaptırıyorum. Similasyonlar, vesaireler bittikten sonra 'dar bölge' sistemini Meclis'e getirebiliriz" dedi. 

Erdoğan, dershanelere ilişkin düzenlemenin CHP tarafından Anayasa Mahkemesine götürüleceğine ilişkin bir soruya da "O konuyla ilgili biz kendi görevimizi yaptık, muhalefette kendine ait olanı yapar" yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bugünkü açıklamalarını değerlendirmesini istemesi ısrarı üzerine de Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamalarını duymadığını ifade etti. Erdoğan, "Sayın Cumhurbaşkanımızdan dinlemeden bir şey söyleyemem" dedi.

Erdoğan, cuma namazının ardından Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yapımı devam eden yeni başbakanlık binası inşaatını inceledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.