900 milyon dolarlık yatırım sinyali

900 milyon dolarlık yatırım sinyali

Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüşen General Electric CEO'su Jeffrey Immelt, “Türkiye’de rüzgar, LED teknolojileri ve gaz tribünleri gibi projeleri görüşmek için sabırsızlanıyoruz" dedi

A+A-

General Electric CEO'su Jeffrey Immelt, Türkiye ile LED teknolojisi, rüzgar enerjisi ve gaz tribünleri gibi önemli projeler için bir an önce görüşmek istediklerini söyledi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız ile görüşmesi öncesinde basına kısa bir açıklama yapan Immelt, enerji sektörüne büyük önem verdiklerini belirterek, ".

Immelt, Türkiye'ye yapacakları olası yatırımları değerlendirirken de "Türkiye'ye gerçekleştirdiğim bu ziyaret sırasında yapacağımız bazı duyurular var; ancak bunları daha sonraya bırakmak istiyorum" diye konuştu.
Immelt, geçen sene Türkiye için 900 milyon dolarlık bir yatırım taahhüdünde bulunduklarını da hatırlatarak, "Bu taahhüdü devam ettirmeyi planladığımızı söyleyebilirim" dedi.

‘GE ile pilot çalışma yapıldı’

Enerji Bakanı Yıldız ise GE'nin Türkiye'de enerji projelerinin gerçekleştirilmesinde ve büyümenin devam ettirilmesinde önemli bir rolü olabileceğini belirtti.
GE ile tasarruflu LED'ler konusunda bir çalışma yapıldığını ve GE'ye verilen pilot bir bölgede yüzde 45'lik bir tasarruf sağlandığını belirten Yıldız, "Türkiye'de iş birliği yapabileceğimiz çok geniş bir alan var" dedi.

Immelt'in Türkiye'deki rüzgar projelerini ele alabileceklerini söylemesi üzerine ise Yıldız, bu konuda oluşturulan yapıyı geliştirmek istediklerini belirterek, "Belki GE ile farklı bir model olabilir mi, bunu konuşacağız. Türkiye'de ister uluslararası finansmanın doğrudan yatırımıyla ister farklı modellerle bunlar gerçekleşebiliyor" dedi.

Aydınlatma alanındaki faaliyetlere de dikkat çeken Yıldız, sokak aydınlatmalarının Hazine'ye faturası olan 1.2 milyar TL'lik işletme giderinin tasarruflu olması için önemli yatırımlar gerektiğini belirterek, "Ancak biz bu konuda Türkiye'de yerli üretim şartı olması halinde gerçekleştirilebileceğini söylemiştik. Uluslararası bazı büyük firmalar da bunu yapabileceklerini söylemişti. Belki biraz sonra bunu da görüşeceğiz" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.