AB İran konusunda yumuşuyor

AB İran konusunda yumuşuyor

AB dışışleri bakanları, İran ile üzerinde anlaşma varılan konularda ilerleme sağlanması halinde yaptırımların hafifletilebileceği sinyallerini veriyor

A+A-
Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, 24 Kasım’da Cenevre’de İran’la üzerinde anlaşılan Ortak Eylem Planı’na destek vererek varılan uzlaşının uygulandığının teknik ekiplerce belirlenmesi halinde, bazı yaptırımları askıya almaya hazırlanıyor.
 
AB Dışişleri Konseyi'nde İran’la ilgili olarak alınan kararda, tüm tarafların önlemleri hızlı şekilde uygulamasının önemine dikkat çekilerek AB’nin, Ortak Eylem Planı’nda belirtildiği gibi İran’a yönelik bazı yaptırımları askıya almak için gerekli adımları atma konusunda kararlı.
 
AB, İran’a uyguladığı bazı yaptırımları askıya almak için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın teknik uzmanlarının, Tahran tarafından gerekli adımların atıldığını belirlemesini bekleyecek. Askıya alma işleminin gelecek altı aylık dönemde mümkün olan en kısa zamanda hayata geçirilmesi öngörülüyor. Almanya’da temaslarda bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı’nın yarın Brüksel’de arasında AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın da bulunduğu bazı AB yetkilileriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.