AB İran'a yaptırımları kaldırıyor

AB İran'a yaptırımları kaldırıyor

AB’nin İran’a uyguladığı ekonomik yaptırımlardan bazılarını pazartesinden itibaren kaldırmaya başlaması bekleniyor

A+A-

Avrupa Birliği’nin (AB) İran’a yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımlardan bazılarını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) bu ülkedeki teknik ekibinden gelecek bilgi doğrultusunda pazartesinden itibaren kaldırmaya başlaması bekleniyor.

Yaptırımların kaldırılmaya başlanmasına ilişkin kararın 20 Ocak’ta Brüksel’de toplanacak AB dışişleri bakanları tarafından alınması öngörülüyor.

AB yetkilileri, "UAEA’nın yeşil ışığının" pazartesi sabahı beklendiğini ve İran’ın varılan anlaşma bağlamındaki yükümlülüklerine uyduğuna yönelik teyidin ardından bir iki saat içinde bazı yaptırımların kaldırılmasının mümkün olabileceğini belirtti.

AB'nin atacağı ilk adımlar

İran ham petrolünün sigortalanmasına ve taşınmasına yönelik yaptırımın kaldırılmasının yanı sıra bu ülkenin altın, değerli taş ve petrokimya ürünleri ticaretine ilişkin yasağın devre dışı bırakılmasının ve yaptırımlarla bağlantılı olmayan para transferlerindeki tavanın yükseltilmesinin AB’nin atacağı ilk adımları oluşturması bekleniyor.

AB’nin ham petrol üzerindeki yaptırımı kaldırmasıyla birlikte İran’ın Çin, Hindistan, Türkiye, Japonya, Güney Kore ve Tayvan’a yaptığı ihracattan elde ettiği yaklaşık 3,6 milyar dolara kademeli erişimi söz konusu olacak. Bunun yanı sıra Avrupa şirketlerin İran ham petrolünü taşımalarının önünde engel kalmayacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.