AB, Rusya gazını azaltmak istiyor

AB, Rusya gazını azaltmak istiyor

AB, Rus gazına bağımlılığı azaltmak istiyor. Avrupa Konseyi Başkanı van Rompuy:"Rusya'nın gazına olan bağımlılığımızı yüzde 30 civarında azaltmak istiyoruz"

A+A-

Avrupa Konseyi Başkanı Herman van Rompuy, Rusya'nın gazı siyasal araç olarak kullandığını belirterek, "Gerçekten Rusya'nın gazına olan bağımlılığımızı yüzde 30 civarında azaltmak istiyoruz" dedi.

Resmi ziyaret için Avusturya'ya gelen van Rompuy, Cumhurbaşkanı Heinz Fischer ve Başbakan Werner Fayman ile görüştü. Avusturya Dış Politika ve Birleşmiş Milletler Derneği'nde "Avrupa: Değişen Dünyada bir Kıta" başlıklı bir konuşma yapan Rompuy, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Ukrayna gibi krizler karşısında güçlü bir şekilde birlikte hareket ettiğini söyledi.

Bütün Avrupalı liderlerin Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesini güçlü bir şekilde kınadığını ve 21 Mart'ta Rusya'ya karşı üç aşamalı yaptırım kararını oybirliğiyle aldıklarını hatırlatan van Rompuy, vize yasağı ve hesapların dondurulmasının uygulamada olduğunu ve gerekirse daha fazla yaptırımlar için hazır olduklarını vurguladı.

Yaptırımların kendi başına amaç değil, amaca ulaşmak için araç olduğunu ifade eden van Rompuy, "Amaç, Ukrayna'nın egemenliği ve uluslararası hukuka saygı temelinde müzakere edilmiş bir çözümdür" dedi. 

İzlenen dış politikanın hem olumlu hem de olumsuz yönlerinin bulunduğunu belirten van Rompuy, "Avrupa Konseyi, Birliğin enerji politikasının derinleştirilmesine karar vermiştir. Gerçekten Rusya'nın gazına olan bağımlılığımızı yüzde 30 civarında azaltmak istiyoruz. Rusya, gazı bir siyasal araç olarak kullanmaktadır. Biz, Komisyona bu enerji riskinden korunmak için somut çözüm bulunması için çağrı yaptık" ifadesini kullandı.

Kırım krizinden sonra AB-Rusya ilişkilerinin yeniden düşünülmesi gerektiğini vurgulayan van Rompuy, AB'nin Gürcistan ve Moldova gibi ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye devam edeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ile Avrupa'nın Rus gazına olan bağımlılığını azaltmak için birlikte neler yapabileceklerini görüştüklerini kaydeden Rompuy, AB ile ABD arasında Transatlantik Ticaret Anlaşması konusunda kararlılıklarını bir kez daha paylaştıklarını aktardı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.