ABD Dışişleri Bakanı'ndan Avrupa'ya Huawei uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı'ndan Avrupa'ya Huawei uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Avrupalı müttefiklerine, Huawei kullanmalı durumunda ixbirliklerinin zora gireceğini söyledi

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Macaristan'da yaptığı konuşmasında Avrupa'daki NATO'ya üye ülkeleri üstü kapalı hedef alarak, "Eğer bu (Çin malı) malzemeler, önemli Amerikan malı sistemlerle ortak noktalarda kullanılırsa, bu ülkelerle işbirliği yapmamız çok zora girer." ifadelerini kullandı.

Pompeo ayrıca Orta Avrupa'ya Çin kaynaklı gelen nakit para akışı konusunda da Macaristan Başbakanı Victor Orban'ı uyardı. Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in desteğiyle Batılı finans kuruluşlarına alternatif olarak Çinli şirketlerin Avrupa'ya girmesinde etkili olmuştu.

Dünyanın en büyük telekom malzemeleri üreticisi olan Huawei'in Avrupa'da en çok yatırım yaptığı iki ülke Macaristan ve Polonya. Macaristan'daki telekom altyapısı ve malzemelerinin yüzde 70'ini Huawei sağlıyor. Macaristan doğal gaz ihtiyacının büyük bir kısmını Rusya'dan alırken, elektrik ihtiyacını da Rus Rosatom şirketinin 12,5 milyar Euro yatırım yaptığı Paks Nükleer Sanrali'nden sağlıyor.

Washington hükümetinden bazı yöneticiler, ABD'nin Doğu Avrupa'daki etkinliğinin azalmasının Çinli ve Rus şirketlerin önünü açtığını düşündüklerini belirtmişti.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler Huawei ürün ve sistemlerinin Pekin hükümeti tarafından istihbarat ve bilgi sızdırma gibi işlemler için kullanılabileceğinden korkuyor. Çin yönetimiyse tüm bu iddiaları en başından beri reddediyor.

Mike Pompeo, Macaristan'ın yanı sıra Avrupa turu kapsamında Polonya ve Slovakya'yı da ziyaret edecek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.