ABD hükümeti resmen kapalı

ABD hükümeti resmen kapalı

Demokratların kontrolündeki Senato, hükümetin 15 Aralık'a kadar finanse edilmesini öngören tedbirleri reddetti. Restleşmenin ne kadar süreceği belirsiz.

A+A-

ABD Kongresi hükümetin finanse edilmesi konusunda uzlaşmaya varamayınca, ABD hükümeti 17 yıl aradan sonra ilk kez kepenkleri kapattı. Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, hükümetin ödemelere devam etmesi yönünde 6 haftalık kısa vadeli bütçe çıkarmayı, sağlık reformunun durdurulması veya ertelenmesi şartına bağlamak istemesi, ABD'nin 17 yıl aradan sonra ilk kez resmi olarak kapanmasına yol açtı.

Anlaşma sağlanamaması ve ABD hükümetinin kapanması nedeniyle artık birçok temel hizmet verilemeyecek. Bir çok federal kurum çalışanlarına ücretsiz izin bildirileri gönderdi.
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da hükümetin faaliyetlerinin durması konusunda açıklamalar yaptı. "Hükümet ne kadar uzun süre kapalı olursa etkileri de o kadar kötü olur. Bu nedenle Temsilciler Meclisi'ndeki cumhuriyetçileri bir kez daha hükümeti işler hale getirmeye çağırıyorum" diyen Obama sağlık reformundan vazgeçilmeyeceğini ise özellikle vurguladı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.