ABD tırları Suriye'den çıkmaya başladı

ABD tırları Suriye'den çıkmaya başladı

Anadolu Ajansı, ABD'nin Suriye'den çekilme kararının ardından YPG'ye Irak üzerinden silah ve mühimmat taşıyan tırların, gece saatlerinde Suriye'den çıkmaya başladığını duyurdu.

A+A-

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı almasının ardından, daha önce YPG'ye silah taşıyan onlarca tır ülkeden ayrılmaya başladı.

ABD'nin Suriye'den birliklerini çekme kararını duyurmasının ardından Suriye'nin Irak sınır hattında dün gece hareketli saatler yaşandı.

AA'nın yerel kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 23.00 sularında daha önce ABD'nin YPG'ye silah ve mühimmat taşıdığı üstü kapalı tırlar, Irak yönünde ilerlemeye başladı.

Daha önce sevkiyatlardan sonra, içlerinin boş olduğu görülebilir şekilde üstleri açık Irak'a dönen tırlar, bu kez üstleri kapalı şekilde giriş yaptı. 

Dönüş için elektriğin kesildiği gece saatlerini seçen tırların konvoy halinde, bir kısmının üstü kapalı, bir kısmının ise açık olduğu görüldü.
Üstü açık tırlarda, iş makineleri ve mayın temizleyicilerin yer aldığı görüldü.

ABD MEDYASI: ABD ORDUSU TAMAMEN ÇEKİLMEYE HAZIRLANIYOR

ABD medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye'deki 2 bin civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan IŞİD'İ yendik" ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada, "IŞİD ile mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık." demişti.

Amerikan medyasının Dışişleri yetkililerine dayandırdığı haberlerde ise Dışişleri Bakanlığının Suriye'deki tüm personelini 24 saat içinde çekeceği, ABD'nin Suriye'deki askerlerinin de 60 ila 100 gün içinde ülkeden çekileceği öne sürülmüştü. 

DSG: BU BİR İHANET, ARKADAN HANÇERLEME 

Demokratik Suriye Güçleri Sözcülüğü'nün Sky News Arabia'ya yaptığı açıklamada ABD'nin Suriye'den çekilme kararı hakkında, ''Bu bir ihanet, arkadan hançerleme'' açıklaması yapılmıştı.

ABD'nin Suriye'deki askeri varlığını çekme takvimi, tüm unsurlarını çekip çekmeyeceği, YPG'yle ilişkisi ve Türkiye'ye sözünü verdiği üzere sağladığı silahları ne zaman ve ne şekilde geri toplayacağı gibi sorular halen yanıt bekliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.