ABD'de bütçe açığı beklenenden fazla daraldı

ABD'de bütçe açığı beklenenden fazla daraldı

ABD'de bütçe açığı geçtiğimiz ayda, yükselen istihdamın ekim ayı gelirini rekora ulaştırması ile, ekonomist beklentilerinden daha fazla daraldı.

A+A-

Veriye göre giderler gelirlerden 91.6 milyar dolar fazla olurken, Ekim 2012'de açık 120 milyar dolar seviyesindeydi. Bloomberg anketine katılan 16 ekonomistin beklentisi açığın 102 milyar dolar olacağı yönündeydi. Aylık gelirler bir yıl önceye göre neredeyse yüzde 8 yükselirken, giderler yüzde 4.5 geriledi. Ekim ayının ilk yarısı hükümetin kısmi kapanması ve bütçe tavanının artırılması tartışmaları ile geçerken, bu durum 17 Ekim'de son buldu. Anlaşmalar hükümeti tekrar açarak Temsilciler Meclisi ve Senato'ya partiler arasında çözüm teklifleri önermek için 13 Aralık son tarihine kadar zaman tanıdı.
Action Economics LLC şef ekonomisti Mike Englund, bütçe açığı açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, "Hükümet kapanmasının etkisi hafifti. İzne ayrılan federal çalışanların maaşları tamamen ödendiği için büyük bir etki yapmayacaktır" yorumunu yaptı. Rapora göre gelirler Ekim 2012 seviyesi 184.3 milyar dolardan 198.9 milyar dolara yükselirken, giderler 304.3 milyar dolardan 290.5 milyar dolara düştü.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.