ABD'de bütçe krizi sona erdi

ABD'de bütçe krizi sona erdi

Anlaşmayla hükümet 15 Ocak'a kadar bütçe sorununu rafa kaldırmış oldu.

A+A-

ABD'de görüşmeler sonuç verdi; Senato'da Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında mutakabat sağlandı. 1 Ekim'den bu yana ABD Hükümeti'nin faaliyetlerinin askıya alınmasına neden olun süreç de kritik tarih olan 17 Ekim'e saatler kala sonu ermiş oldu. Federal hükümetin yeniden açılmasını sağlayan anlaşma, aynı zamanda borçlanma tavanı problemini de ortadan kaldırdı. ABD hükümetinin 16 gün kapanmasına neden olan krizin sona ermesiyle ülkenin temerrüde düşmesi tehlikesi ortadan kalktı.

ABD Başkanı Barack Obama, uzlaşmayla krizin sona ermiş olmasından memnuniyet duyduğunu belirterek, "Umutlarım ve beklentim, buradan herkesin, meseleler üzerinde çalışmamamız için bir neden olmadığını ve anlaşmazlıklarımız olduğu zaman Amerikan halkını zarara uğratmadığımızdan emin olmamız gerektiğini öğrenmiş olmasıdır" dedi.

Bütçe sorununu çözen anlaşmanın kapsamı şöyle: Hükümet, 15 Ocak tarihine kadar fon sorunu yaşamadan harcama yapabilecek; limit engeliyle karşılaşmadan 7 Şubat'a kadar ise borçlanma yapabilecek. Bunların dışında 13 Aralık tarihine kadar iki partiden Kongre üyelerinin de yer aldığı bir komite kurulması öngörülüldü. Bu komite, ülkenin uzun vadeli mali istikrarı üzerinde çalışacak.

Hükümetin kapanması nedeniyle zorunlu izin yapan kamu çalışanları da varılan anlaşmanın ardından işlerine yeniden başlayacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.