ABD'de Demokratlar hükümetin açılması için iki tasarı kabul etti

ABD'de Demokratlar hükümetin açılması için iki tasarı kabul etti

ABD Kongresi'ndeki Demokratlar, 12 gündür kısmen kapalı olan federal hükümetin açılması için ABD Başkanı Donald Trump'ın ‘Meksika duvarı’ için istediği ödeneği içermeyen iki tasarıyı kabul etti ancak Trump'ın bu tasarıları veto etmesi bekleniyor.

A+A-

6 Kasım'daki ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'ni tekrar kazanan Demokratlar, İç Güvenlik Bakanlığı'nın 8 Şubat'a kadar açık kalmasını sağlayacak tasarıyı 192'ye karşı 239 oyla kabul etti, tasarıya 5 Cumhuriyetçi de destek verdi.

Bazı önemli bakanlıkların ise mali yılın sona erdiği 30 Eylül'e kadar açık kalmasını sağlayacak ikinci bir tasarı da 190'ye karşı 241 evet oyuyla kabul edildi. Bu tasarıya da 7 Cumhuriyetçi destek verdi.

TRUMP'IN VETO ETMESİ BEKLENİYOR

Ancak, Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen federal hükümeti kısmen açık tutmaya yönelik tasarılar, Trump'ın Meksika sınırına inşa edilmesinin istediği duvar için finansman içermiyor ve Trump'ın bu tasarıları veto etmesi bekleniyor.

Trump'ın Meksika duvarı için 5 milyar dolarlık ek ödenek istemesi üzerine bütçe tasarısı görüşmelerinde Beyaz Saray ve Kongre anlaşmaya varamamış ve federal hükümet kısmen kapanmıştı.

‘DUVAR GELİYOR' PAYLAŞIMI

Nitekim Trump Temsilciler Meclisi'nde bu süreç devam ederken, Instagram hesabından Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisindeki ‘Kış geliyor' (Winter is Coming) repliğine atıfla, ‘Duvar Geliyor' (The Wall is Coming) paylaşımı yaptı.

Trump daha önce İran'a uygulanan yaptırımlar için de aynı diziye atıfta bulunarak 'Yaptırımlar geliyor' ifadesini kullanmıştı.

FEDERAL HÜKÜMETİN ‘KAPANMASI' NE ANLAMA GELİYOR?

Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim'de başlayıp, 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor.

Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal kurumlar geçici olarak faaliyetlerini durduruyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.